Do Ždiaru letel na pomoc 12-ročnému lyžiarovi záchranársky vrtuľník

Leteckí záchranári z Popradu prijali dnes popoludní požiadavku o pomoc pre 12-ročného lyžiara do oblasti Ždiar – Strednica. Rýchly a šetrný transport do nemocnice potreboval 12-ročný chlapec z Čiech, ktorý pri zlyžovaní pravdepodobne narazil na kameň následkom čoho spadol a utrpel vážny úraz hlavy, chrbtice a hornej končatiny. Lekárka leteckých záchranárov bola k zranenému z paluby vrtuľníka vysadená pomocou lanovej techniky. Chlapec bol dezorientovaný, sťažoval sa na silné bolesti chrbtice. Po poskytnutí neodkladného zdravotného ošetrenia bol z terénu evakuovaný a s podozrením na otras mozgu a zlomenou hornou končatinou letecky prevezený do nemocnice v Poprade.

Vo Vysokých Tatrách dnes zasahoval dvakrát záchranársky vrtuľník

Posádka leteckých záchranárov z Popradu bola dnes dopoludnia privolaná na pomoc do lyžiarskeho strediska v Tatranskej Lomnici, kde bol v lokalite Esička nájdený lyžiar v bezvedomí. Na pomoc sa mu vybrali aj horskí záchranári, ktorí u pacienta na mieste zahájili okamžitú resuscitáciu. Lekárka leteckých záchranárov bola kvôli hustej hmle vysadená pri stanici lanovky Štart, odkiaľ bola lanovkou vyvezená k lyžiarovi. Žiaľ, 80-ročného muža z Nemecka sa už nepodarilo oživiť a lekárka mohla skonštatovať už len smrť. Hneď potom prišla ďalšia požiadavka o pomoc. Tentokrát išlo o zraneného lyžiara pri Vodopáde Skok. Na palubu vrtuľníka sa v Starom Smokovci pridaj aj jeden horský záchranár. Spolu s lekárkou boli obaja do terénu spustení pomocou palubného navijaka. 42-ročný muž si lyžou spôsobil rezné poranenie v oblasti stehna. Po ošetrení, podaní potrebnej liečby bol z terénu evakuovaný, počas medzipristátia na Štrbskom Plese bol preložený na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave letecky transportovaný do popradskej nemocnice.

Obarenému dieťatku letel na pomoc záchranársky vrtuľník

Posádka leteckých záchranárov z Nitry bola dnes dopoludnia privolaná do obce Hrušovany (okres Topoľčany) k ročnému dieťatku, ktoré na seba stiahlo horúcu tekutinu a obarilo sa. Po pristátí záchranárskeho vrtuľníka v blízkosti miesta udalosti, ktoré vopred zabezpečila polícia, si lekár leteckých záchranárov prevzal do svojej starostlivosti chlapčeka, ktorý utrpel popáleniny 2. a 3 stupňa v oblasti hrudníka, brucha a ramena v rozsahu 10 % povrchu tela. Po doplnení liečby bol chlapček v sprievode svojej matky v stabilizovanom stave letecky prevezený na Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie do Bratislavy.

Zranenému bežcovi a skialpinistke pomáhali leteckí záchranári

Séria dnešných zásahov leteckého záchranárskeho tímu z Popradu začala dopoludnia pri úraze 36–ročného slovenského bežca, ktorý na bežeckých pretekoch v Lopušnej doline spadol a utrpel vážnu tržnú ranu v oblasti kolena a hrozilo mu podchladenie. Do husto zalesneného terénu bola lekárka k zranenému vysadená z paluby pomocou palubného navijaka. Zranenie mu na mieste zafixovala, podala potrebnú liečbu a z terénu bol v transportnej sedačke evakuovaný. Po preložení na palubu vrtuľníka bol pacient letecky transportovaný do nemocnice v Poprade. Hneď po návrate na svoju základňu prišla ďalšia výzva na zásah. Tentokrát pomoc potrebovala 31–ročná skialpinistka, ktorá si v Dračej dolinke vo Vysokých Tatrách poranila členok a v zostupe už nedokázala pokračovať ďalej samostatne. Leteckí záchranári pri tejto záchrannej akcii opäť použili techniku palubného navijaka, zranenú ženu na mieste lekárka ošetrila a po evakuácií z terénu bola s poranením členka letecky prevezená na základňu v Poprade, kde si ju prevzala privolaná posádka rýchlej zdravotnej pomoci.

V Nízkych Tatrách pomáhal vrtuľník uviaznutému freeridistovi

Posádka leteckých záchranárov z Banskej Bystrice bola dnes popoludní požiadaná o súčinnosť pri záchrannej akcii freeridistu, ktorý uviazol medzi skalami pod Ďerešmi a nedokázal sa odtiaľ pohnúť. Na palubu vrtuľníka sa pridal aj jeden člen Horskej záchrannej služby. Spolu s lekárkou boli obaja do terénu vysadení pomocou techniky palubného navijaka. 30-ročný slovenský freeridista bol bez zranení, bol však silno podchladený a dehydratovaný. Po evakuácií z terénu a následnému preloženiu na palubu vrtuľníka mu lekárka podala tekutiny, pacient bol zateplený a následne letecky prevezený do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Muža po zasiahnutí elektrickým prúdom prevážal do nemocnice vrtuľník

Posádka leteckých záchranárov z Nitry bola dnes napoludnie privolaná do obce Maňa (okres Nové Zámky). Pomoc leteckých záchranárov potreboval 65-ročný muž, ktorého zasiahol elektrický prúd a utrpel popáleniny v oblasti tváre a následným pádom aj úraz hlavy a hrudníka a stratu vedomia. Privolaná rýchla lekárska pomoc ho na mieste ošetrila a previezla na futbalové ihrisko, kde pristál záchranársky vrtuľník. Pacient bol už pri vedomí, bol však dezorientovaný a na okolnosti úrazu si nepamätal. V stabilizovanom stave bol následne leteckými záchranármi prevezený na centrálny príjme nemocnice v Nových Zámkoch.

Na Čertovici pomáhal vrtuľník skialpinistovi

Záchranársky vrtuľník vzlietol dnes dopoludnia so svojej základne v Poprade a smeroval na pomoc skialpinistovi do Kumštového sedla, kde si 49-ročný muž poranil dolnú končatinu a v zostupe už nedokázal pokračovať samostatne ďalej. Lekárka leteckých záchranárov bola po prílete do určenej oblasti k zranenému spustená pomocou palubného navijaka. Zranenú končatinu mu ošetrila, zafixovala a v transportnej sedačke bol skialpinista z terénu následne evakuovaný. Po preložení na palubu vrtuľníka ho leteckí záchranári previezli do nemocnice v Poprade.

Pri obci Lutila zrazilo osobné auto chlapca

Dnes neskoro popoludní bol privolaný záchranársky vrtuľník z Nitry k úrazu 15-ročného chlapca, ktorého pri obci Lutila (okres Žiar nad Hronom) zrazilo na ceste osobné auto. Po prílete posádky leteckých záchranárov k miestu dopravnej nehody si lekárka prevzala od rýchlej lekárskej pomoci zraneného cyklistu do svojej starostlivosti. Chlapec utrpel vážny úraz hlavy a bol v bezvedomí. Po doplnení potrebnej liečby ho záchranári preložili na palubu vrtuľníka a na umelej pľúcnej ventilácií bol vo vážnom stave letecky transportovaný do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.

Pri dvoch dopravných nehodách v okrese Pezinok zasahoval záchranársky vrtuľník

Posádka leteckých záchranárov z Bratislavy bola dnes krátko popludní privolaná najskôr k dopravnej nehode, ktorá sa stala na ceste medzi obcami Blatné a Šenkvice. Osobné motorové vozidlo zišlo mimo vozovky a následne narazilo do stromu. Po prílete záchranárskeho vrutuľníka, žiaľ, 58-ročný vodič už nejavil známky života a ani rýchly zásah leteckých záchranárov mu už nedokázal pomôcť. Po návrate posádky späť na svoju základňu prišla ďalšia výzva. Tentokrát išlo o čelnú zrážku dvoch osobných áut v obci Viničné. Lekár leteckých záchranárov si po pristátí neďaleko miesta nehody prevzal do svojej starostlivosti 23-ročného muža, ktorý po náraze utrpel vážny úraz dolnej končatiny. Posádka leteckých záchranárov ho preložila na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave letecky previezla do Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre. Ostatní zranení ostali v starostlivosti pozemných záchranárov.

V lesnom teréne v Dolnej Tižine sa zranil pilčík

Posádka leteckých záchranárov z Banskej Bystrice letela dnes krátko predpoludním do lesného terénu v obci Dolná Tižina (okres Žilina). V ťažko dostupnom teréne pre pozemnú záchranu sa nachádzal 60-ročný muž, ktorého pri pílení zasiahol strom do oblasti hrudníka a hornej končatiny. Pilot vrtuľníka pristál na vhodnom a bezpečnom mieste na pristátie. Následne si lekár leteckých záchranárov zraneného muža, ktorý bol za asistencie hasičov a pozemných záchranárov prenesený k vrtuľníku, prevzal do svojej starostlivosti. Po doplnení liečby bol v stabilizovanom stave pri vedomí, s podozrením na zlomeninu hornej končatiny a poranením hrudníka letecky prevezený do Univerzitnej nemocnice v Martine.