2010-06-25

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE zo strediska Poprad letela popoludní do Vysokých Tatier. Náhodní turisti pod Veľkou Svišťovkou našli 40-ročného turistu z Poľska, ktorý sa ešte včera predpoludním vybral na túru. V ťažkom teréne a premenlivom počasí nemohol v súvislosti so svojimi zdravotnými obmedzeniami pokračovať v túre a preto sa rozhodol prečkať noc na mieste. Prenocovanie v chladnom a vlhkom počasí spôsobilo, že muž bol podchladený a v zlom zdravotnom stave. Záchranári HZS muža zniesli približne 200 m nižšie od miesta nájdenia. Tam k nemu leteckí záchranári spustili z vrtuľníka lekára, ktorý ho ošetril a evakuoval pomocou horizontálnej siete a palubného navijaku. Po naložení na palubu vrtuľníka s ním leteckí záchranári leteli do popradskej nemocnice.

2010-06-24

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE zo strediska v Nitre letela neskoro popoludní do obce Bajka. Pri zrážke motocyklistu s osobným autom primárne zasahovala posádka RLP Levice. Vážne zranený 36-ročný muž z Bajky potreboval ďalšie ošetrenia a rýchly transport do Traumacentra v Nitre.

2010-06-23

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE zo strediska Košice letela do obce Slanec. 30-ročný muž tam po dávnejšom mozgovo-lebečnom úraze dostal ťažší epileptický záchvat a bol v bezvedomí. Okrem závažného stavu pacienta, išlo v tomto prípade o obec, v okolí ktorej je po záplavách prerušená a zosunutá cesta, k pacientovi preto okamžite leteli leteckí záchranári. Po ošetrení pacienta transportovali do FNsP v Košiciach.

2010-06-22

Banskobystrická posádka VZZS ATE letela podvečer do obce Utekáč. Z rebríka, z približne 2-metrovej výšky tam spadol 75-ročný muž. Pri páde si zranil pravý bedrový kĺb a pravé predlaktie. Pri zásahu spolupracovali leteckí záchranári s miestnou posádkou pozemnej záchrannej služby. Pacienta po ošetrení previezli do FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.

2010-06-22

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE zo strediska Košice letela popoludní k dopravnej nehode, ktorá sa stala pri obci Župčany. Počas predbiehania kamiónu sa osobné auto čelne zrazilo s autobusom. Vo vozidlách bolo viac zranených osôb. Leteckí záchranári ošetrovali 10-ročné dievča, ktoré malo vážne zranenia hlavy a krku a bolo v bezvedomí. Vrtuľníkom ju transportovali do nemocnice v Košiciach.

2010-06-19

Bratislavská posádka VZZS ATE letela do Šenkvic, kde sa počas Majstrovstiev sveta v motokrose v triede MX3 zranil 22-ročný pretekár zo slovinskej Ľubľany. Po ošetrení ho posádka VZZS transportovala s poranením hrudníka do FNsP v Bratislave na Kramároch. Počas odovzdávania pacienta v nemocnici dostala posádka ďalšiu požiadavku na let k dopravnej nehode. Na ceste medzi Pernekom a Pezinskou Babou vrazil do stromu 35-ročný motocyklista z Borského Svätého Jura. Pri pacientovi primárne zasahovala posádka pozemnej záchrannej služby. Pacienta s poranením hrudníka a hrudnej chrbtice previezli leteckí záchranári opäť do FNsP v Bratislave na Kramároch.

2010-06-19

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE z Nitry letela popoludní na zásah na hrádzu Duchonka. 19-ročný muž z obce Nededza (okr. Šaľa) si pri skoku do plytkej vody poranil krčnú chrbticu spojenú s ochrnutím dolných končatín. Leteckí záchranári spolupracovali s posádkou RZP Prašice, od ktorej prevzali pacienta a transportovali ho do Traumacentra v Nitre, kde sa pacient podrobí operačnému zákroku.

2010-06-19

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE zo strediska v Banskej Bystrici letela do oblasti Suchého vrchu. 79-ročná žena z Veľkej Británie sa v lese pošmykla, zlomila si členok a nebola schopná samostaného pohybu. K zranenej vysadili z opretia vrtuľníka lekára, ktorý ju ošetril a navijakom potom evakuoval z miesta nehody. Po medzipristáti a naložení na palubu vrtuľníka ju leteckí záchranári previezli do FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.

2010-06-17

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Air- Transport Europe zo základne v Bratislave zasahovala večer na lezeckej stene pod Pajštúnom. Pomoc potrebovala 29 ročná Bratislavčanka , ktorá sa na stene pošmykla, padala približne 5 metrov a pri dopade si vážne poranila členok. Vzhľadom na znalosť neprístupného terénu, letel vrtuľník do lokality už s lekárkou v závese. Lekárka po vysadení zranenú ošetrila, naložila do vákuového saku a následne ju s pomocou vrtuľníka evakuovala z miesta nehody. Zranenú ženu posádka VZZS ATE previezla do ružinovskej nemocnice.

2010-06-17

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE zo stanice Banská Bystrica letela popoludní na zásah do lesov nad obcou Ráztoka. Pri pílení stromov si tam motorovou pílou zapílil do lýtka 23-ročný lesný robotník z Brezna. V nedostupnom teréne z vrtuľníka vysadili navijakom lekára, ktorý zraneného ošetril, naložil do horizontálnej siete, Z miesta nehody ho evakuovali opäť navijakom, počas medzipristátia naložili do vrtuľníka a transportovali do FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.