Úraz lesného pracovníka vo Svrčinovci

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE zo Žiliny bola dnes dopoludnia privolaná na pomoc 54-ročnému mužovi do obce Svrčinovec (okres Čadca). Počas pílenia stromov v lesnom teréne ho jeden z nich zasiahol do oblasti trupu. Utrpel poranenie hrudníka a hornej končatiny. Lekár leteckých záchranárov si pacienta prevzal do svojej starostlivosti od posádky rýchlej lekárskej pomoci na miestnom futbalovom ihrisku. Doplnil mu liečbu, zranenia zafixoval a po preložení na palubu bol v stabilizovanom stave šetrne vrtuľníkom transportovaný do nemocnice v Čadci.

Dopravná nehoda pri obci Hokovce

Dnes podvečer sa stala dopravná nehoda na ceste neďaleko obce Hokovce (okres Levice), pri ktorej sa zrazili dve osobné autá. K miestu nehody boli vyslané dva záchranárske vrtuľníky zo strediska Nitra a Banská Bystrica. Leteckí záchranári z Nitry si do svojej starostlivosti prevzali 25-ročnú spolujazdkyňu jedného z áut. Na okolnosti nehody si nepamätala. Po ošetrení bola so suspektným poranením hlavy a ďalšími poraneniami viacerých častí tela letecky prevezená na urgentný príjem Fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch. Druhá posádka z Banskej Bystrice si prevzala 55-ročného vodiča. Po ošetrení a doplnení liekov previezli leteckí záchranári pacienta s polytraumou v stabilizovanom stave do banskobystrickej Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta.

Úraz cyklistu na lesnej ceste

Posádka leteckých záchranárov z Nitry bola dnes popoludní privolaná na pomoc 29-ročnému cyklistovi, ktorý na lesnej ceste v okolí vrchu Bezovec (okres Nové Mesto nad Váhom) narazil do stromu. Bol pri vedomí, utrpel však poranenie tváre, hrudníka a zlomeniny viacerých častí tela. Záchranársky vrtuľník pristál na lúke v blízkosti miesta udalosti. Lekárka leteckých záchranárov mu na mieste poskytla neodkladné zdravotné ošetrenie. Následne ho v spolupráci s pozemnými záchranármi preniesli k vrtuľníku a v stabilizovanom stave ho leteckí záchranári transportovali do Fakultnej nemocnice v Trenčíne.

Na diaľnici D1 skončila dodávka na streche

K dopravnej nehode, ktorá sa stala dnes popoludní, bola privolaná posádka leteckých záchranárov z Trenčína. Na diaľnici D1 na úseku medzi Trenčínom v smere do Bratislavy narazila dodávka do zvodidiel a prevrátila sa na strechu. Pilot vrtuľníka pristál na trávnatej ploche v blízkosti miesta nehody, ktorú vopred zabezpečila polícia. Pomoc leteckých záchranárov potreboval 31-ročný poľský vodič, ktorého sa už hasičom podarilo z auta vyslobodiť. Pacient bol pri vedomí, utrpel však vážne poranenia viacerých častí tela, najmä v oblasti hrudníka a brucha. Po ošetrení lekárom leteckých záchranárov a preložení na palubu vrtuľníka bol pacient s polytraumou letecky transportovaný do Fakultnej nemocnice v Trnave.

Dopravná nehoda pri obci Snakov

Leteckí záchranári z Popradu leteli dnes dopoludnia na pomoc 18-ročnému mužovi, ktorý bol účastníkom dopravnej nehody pri obci Snakov (okres Bardejov). Utrpel vážny úraz hlavy, tváre a bol nájdený mimo vozidla v bezvedomí. Privolaní pozemní záchranári mu poskytli neodkladné zdravotné ošetrenie, napojili ho na umelú pľúcnu ventiláciu a previezli k záchranárskemu vrtuľníku, ktorý pristál na pracovnej ploche pri nemocnici v Bardejove. Po preložení na palubu vrtuľníka bol pacient v kritickom stave ďalej letecky transportovaný na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.

Kolaps turistky na Lomnickej vyhliadke

Posádka leteckých záchranárov z Popradu letela dnes popoludní do Vysokých Tatier, kde ich pomoc potrebovala 60-ročná turistka. Tá počas túry Tatranskou magistrálou v oblasti Lomnickej vyhliadky náhle skolabovala a krátko upadla do bezvedomia. Vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky nemohol vrtuľník s posádkou bezodkladne vzlietnuť. Na pomoc sa jej vybrali aj členovia Horskej záchrannej služby. Po približne pol hodine sa počasie zlepšilo a leteckí záchranári tak mohli vzlietnuť pacientke na pomoc. Lekár bol k nej spustený pomocou palubného navijaka a v transportnej sieti bola následne z terénu evakuovaná. Počas medzipristátia v Starom Smokovci ju leteckí záchranári ošetrili a preložili na palubu vrtuľníka. S podozrením na silnú alergickú reakciu ju transportovali do popradskej nemocnice.

Pre dve uviaznuté poľské horolezkyne vo Vysokých Tatrách letel záchranársky vrtuľník

Dnes v skorých ranných hodinách vzlietla posádka leteckých záchranárov z Popradu a smerovala do Vysokých Tatier. V masíve Prostredného hrotu v smere do Veľkej studenej doliny sa nachádzali dve poľské horolezkyne, ktoré tam uviazli ešte predchádzajúci večer. Vzhľadom na nemožnosť dokončiť záchrannú akciu v nočných hodinách, museli noc prečkať v horách. Keďže išlo o komplikovaný terén, požiadali záchranári Horskej záchrannej služby o súčinnosť pri záchrannej akcii aj leteckých záchranárov. Hneď po svitaní vzlietli zo svojej základne a v Starom Smokovci sa k nim na palubu pridal aj horský záchranár. Po lokalizácií uviaznutých horolezkýň ich záchranári dosiahli v komplikovanom teréne. Obe boli bez zranení, boli však podchladené a dehydratované. Po postupnej evakuácií z terénu pomocou palubného navijaka im lekár poskytol potrebné ošetrenie, zateplenie a doplnenie tekutín. Skonštatoval, že zdravotný stav 55 a 57-ročných horolezkýň si nevyžaduje ďalší transport do nemocnice, na základe čoho boli ponechané v Starom Smokovci, odkiaľ pokračovali samostatne ďalej v návrate domov.

Zrážka motocyklistu s osobným autom v okrese Sobrance

K dopravnej nehode, ktorá sa stala dnes neďaleko obce Gajdoš (okres Sobrance) bola privolaná posádka leteckých záchranárov z Košíc. 32-ročný motocyklista po zrážke s osobným motorovým vozidlom utrpel poranenie hornej končatiny, chrbtice a brucha. Lekár leteckých záchranárov mu po pristáti vrtuľníka priamo pri mieste nehody poskytol prednemocničnú zdravotnú starostlivosť. Zranený muž bol následne v stabilizovanom stave letecky transportovaný na Kliniku úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Pri hromadnej dopravnej nehode vojenského nákladného auta zasahovali dva záchranárske vrtuľníky

K dopravnej nehode s hromadným postihnutím osôb, ktorá sa stala v obci Močiar (okres Banská Štiavnica) boli privolané záchranárske vrtuľníky z Banskej Bystrice a Nitry. Vojenské nákladné auto, na korbe ktorého sa nachádzalo približne 16 vojakov, sa v priestore vojenského útvaru prevrátilo. Na mieste sa nachádzalo niekoľko zranených osôb. Posádka leteckých záchranárov z Nitry si prevzala ťažšie zraneného 32-ročného pacienta, ktorý utrpel poranenie hrudníka a chrbtice. Po preložení na palubu vrtuľníka bol v stabilizovanom stave, pri vedomí letecky prevezený do Fakultnej nemocnice v Nitre. Posádka z Banskej Bystrice si po prílete prevzala ďalšiu ťažšie zranenú pacientku. Išlo o 36-ročnú ženu s poranením hlavy. Bola krátkodobo v bezvedomí, dezorientovaná, na okolnosti nehody si nepamätala. Po odovzdaní pacientky na urgentnom príjme Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici letela posádka leteckých záchranárov pre ďalšieho pacienta tejto nehody. Letecký transport do nemocnice potreboval aj 29-ročný muž, ktorý pri prevrátení utrpel poranenie chrbtice v oblasti hrudníka a drieku. V stabilizovanom stave pri vedomí bol následne letecky prevezený taktiež na urgentný príjem FNsP F. D. R. v Banskej Bystrici.

Tragická dopravná nehoda pred tunelom Bôrik

Leteckí záchranári z Popradu leteli dnes popoludní k vážnej dopravnej nehode, ktorá sa stala pred vjazdom do tunela Bôrik v smere do Popradu. Po čelnom náraze do betónu utrpel vodič osobného auta závažné poranenia viacerých častí tela. Privolaní pozemní záchranári v spolupráci s leteckými záchranármi ho na mieste resuscitovali, no žiaľ, pacient utrpel poranenia nezlučiteľné so životom, ktorým na mieste, aj napriek veľkej snahe záchranárov, podľahol. Posádka leteckých záchranárov sa následne vrátila späť na svoju základňu.