Zraneného paraglajdistu prevážali leteckí záchranári

Posádka leteckých záchranárov z Banskej Bystrice letela dnes popoludní do oblasti Podkonické Pleše (okres Banská Bystrica) na pomoc zranenému paraglajdistovi. Počas pristávania spadol na zem z výšky približne 10 metrov. Utrpel pritom poranenie hrudníka a chrbtice. Po pristátí záchranárskeho vrtuľníka priamo pri mieste nehody poskytol lekár leteckých záchranárov zranenému 30-ročnému mužovi neodkladné zdravotné ošetrenie. Pacient bol pri vedomí, so záchranármi komunikoval. Následne bol preložený na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave rýchlo a šetrne transportovaný do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Leteckí záchranári z Popradu dnes zasahovali pri dvoch úrazoch v Nízkych Tatrách

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Popradu zasahoval dnes pri dvoch úrazoch. Najskôr leteli v popoludňajších hodinách na pomoc 28-ročnej freeridistke, ktorá spadla v Meteorologickom žľabe pod Chopkom a padala dole približne 200 metrov. Utrpela poranenie ramena, dolnej končatiny a panvy. Privolaní členovia Horskej záchrannej služby jej poskytli primárne zdravotné ošetrenie. Lekárka bola k zranenej žene spustená pomocou palubného navijaku. Zranenia jej zafixovala a v spolupráci s horskými záchranármi ju pripravila na letecký transport. Po následnej evakuácií z terénu a preložení na palubu vrtuľníka bola letecky prevezená do nemocnice v Liptovskom Mikuláši. Priamo odtiaľ smerovali leteckí záchranári opäť do Nízkych Tatier. V chatovej oblasti Biela púť v Jasnej bol bez známok života nájdený 75-ročný maďarský občan. Pilot vrtuľníka pristál približne 100 metrov od miesta, kde sa pacient nachádzal. Tam lekárku následne pomocou skútra previezli horskí záchranári. U muža už prebiehala rozšírená resuscitácia privolanými horským záchranármi a následne aj RZP, ktorá bola úspešná. Po zabezpečení základných životných funkcií, doplnení liečby a napojení na umelú pľúcnu ventiláciu bol pacient v kritickom stave letecky transportovaný do popradskej nemocnice.

Pri dopravnej nehode v okrese Zvolen sa vážne zranilo ročné dieťa

Banskobystrická posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE bola dnes dopoludnia privolaná k vážnej dopravnej nehode, ktorá sa stala na ceste medzi obcami Zolná a Očová (okres Zvolen). Rýchly prevoz vrtuľníkom potrebovalo iba ročné dieťatko, ktoré sa nachádzalo v osobnom aute. Po náraze do stromu utrpelo vážne poranenie hlavy a bolo v bezvedomí. Okrem neho sa na mieste nachádzali ďalšie dve zranené osoby. Po neodkladnom vzlete pristál pilot vrtuľníka priamo na ceste, ktorú vopred zabezpečili hasiči. Lekár leteckých záchranárov si dievčatko napojené na umelú pľúcnu ventiláciu prevzal do svojej starostlivosti. Vzhľadom na vážnosť stavu musel lekár počas leteckého transportu začať s resuscitáciou. Po zabezpečení vitálnych funkcií bolo dieťatko v kritickom stave odovzdané do ďalšej starostlivosti lekárom Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici. Ostatní zranení ostali v starostlivosti privolanej ambulancie Rýchlej lekárskej pomoci.

Dopravná nehoda pri Myjave

K dopravnej nehode, ktorá sa stala dnes ráno na ceste medzi Myjavou a Starou Turou, bola privolaná posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE z Trenčína. Leteckí záchranári po prílete k miestu nehody pomáhali 35-ročnému vodičovi osobného auta, ktorý sa zrazil s ďalším osobným autom. Vodič ostal po náraze v bezvedomí, utrpel poranenia viacerých častí tela. Po príchode lekára leteckých záchranárov už bol pri vedomí, so záchranármi komunikoval. Po ošetrení bol preložený na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave letecky transportovaný do Fakultnej nemocnice v Trenčíne. Ostatní zranení ostali v starostlivosti pozemných záchranárov.

Leteckí záchranári pomáhali trom zraneným v horách

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE dnes zasahovala pri troch úrazoch. Pri všetkých spolupracovala s členmi Horskej záchrannej služby. Najskôr letela posádka z Popradu do Nízkych Tatier, kde sa v oblasti Školského žľabu zranil 27-ročný freeridista. Na miesto boli vyslaní aj horskí záchranári, ktorí pacientovi poskytli primárne ošetrenie. Po prílete vrtuľníka na miesto určenia bol lekár leteckých záchranárov k zranenému spustený pomocou palubného navijaka. Po doplnení liečby bol muž s poranením dolnej končatiny letecky prevezený do nemocnice v Liptovskom Mikuláši. Následne letela tá istá posádka do Ťažkej doliny, kde bola o súčinnosť pri záchrannej akcii vyžiadaná už skôr. Vzhľadom na nepriaznivé letové podmienky nemohla posádka bezodkladne vzlietnuť. Pri nástupe na horolezeckú túru si 27-ročná poľská horolezkyňa poranila taktiež dolnú končatinu. Zranenej žene odišla na pomoc pozemne skupina horských záchranárov. Medzitým sa poveternostné podmienky v danej oblasti zlepšili a tak mohli leteckí záchranári letieť zranenej žene na pomoc. Po evakuácií z terénu a poskytnutí neodkladného zdravotného ošetrenia bola pacientka následne letecky transportovaná do popradskej nemocnice. A popoludní leteli leteckí záchranári zo strediska v Banskej Bystrici do Kremennej doliny pod Veľkým Rozsutcom (Malá Fatra). Počas zlaňovania ľadopádu spadol 33-ročný muž z výšky približne 20 metrov. Utrpel pritom poranenie hlavy, povrchové poranenia tváre a suspektné poranenie chrbtice. Po neodkladnom vzlete smerovali leteckí záchranári aj s jedným členom Horskej záchrannej služby na miesto udalosti. Náročnosť exponovaného terénu im však neumožnila vykonať špeciálnu záchrannú činnosť pomocou lanovej techniky. Pilot vrtuľníka následne pristál na heliporte v Štefanovej, kam horskí záchranári pacienta po evakuácií z terénu priviezli pozemne. Lekár leteckých záchranárov mu doplnil potrebnú liečbu a po preložení na palubu vrtuľníka bol letecky transportovaný do Fakultnej nemocnice v Žiline.

Zrážka dvoch lyžiarov na lyžiarskom svahu na Štrbskom Plese

Popradskí leteckí záchranári leteli popoludní opäť na lyžiarsky svah, tentokrát na Štrbské Pleso, kde ich pomoc potreboval 46-ročný lyžiar z Poľskej republiky. Na lyžiarskom svahu sa zrazil s ďalším lyžiarom, pričom si poranil hlavu a ostal ležať v bezvedomí. Členovi Tatranskej horskej služby – dobrovoľný zbor mu na mieste poskytli nevyhnutné zdravotné ošetrenie, následne ho priviezli k záchranárskemu vrtuľníku. Pacient bol už pri vedomí, no dezorientovaný a na okolnosti zrážky si nepamätal. Po doplnení liečby bol preložený na palubu vrtuľníka a s pacientom s poruchou vedomia smerovali leteckí záchranári opäť do nemocnice v Poprade.

Pád z lešenia v obci Zohor sa skončil tragicky

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Bratislavy bola dnes popoludní privolaná k vážnemu úrazu, ktorý sa stal na stavenisku v obci Zohor (okres Malacky). Po páde z lešenia z výšky približne 3 metrov si 65-ročný muž vážne poranil hlavu, hrudník a brucho následkom čoho upadol do bezvedomia. U pacienta bola privolanými pozemnými záchranármi zahájená resuscitácia, v ktorej následne pokračovala aj lekárka leteckých záchranárov. Zranenia pacienta však boli natoľko vážne, že ani privolaní záchranári mu už nedokázali pomôcť a svojim zraneniam na mieste podľahol. Posádka sa, žiaľ, vrátila na svoju základňu bez pacienta.

Úraz lyžiara na Skalnatom plese

Posádka leteckých záchranárov z Popradu letela dnes dopoludnia na pomoc zranenému lyžiarovi na Skalnaté pleso. Po páde na lyžiach ostal 57-ročný lyžiar krátko v bezvedomí a utrpel vážne poranenie dolnej končatiny. Privolaní horskí záchranári mu poskytli primárne ošetrenie a pacienta previezli k vrtuľníku, ktorý pristál v blízkosti chaty Víkend. Pacient bol už pri vedomí. Lekár leteckých záchranárov mu doplnil liečbu a po preložení na palubu vrtuľníka bol s poranením hlavy a dolnej končatiny letecky transportovaný na ďalšie vyšetrenie do popradskej nemocnice.

Zranených lyžiarov a turistu previezol do nemocnice záchranársky vrtuľník

Séria ďalších dnešných zásahov Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE pokračovala pri záchrannej akcii v oblasti Zadných Derešov. Po páde na lyžiach si 30-ročný maďarský lyžiar poranil hornú končatinu, ktorú mu na mieste ošetrili privolaní členovia Horskej záchrannej služby. Vzhľadom na to, že závažnosť poranenia neumožnila zranenému pozemný transport, bola následne o súčinnosť požiadaná aj posádka leteckých záchranárov z Banskej Bystrice. Lekár leteckých záchranárov bol k pacientovi vysadený z opretia vrtuľníka. Po doplnení liečby bol v transportnej sedačke pomocou palubného navijaku z terénu evakuovaný a rýchlo a šetrne prevezený do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Ďalšia posádka leteckých záchranárov zo Žiliny letela na pomoc 35-ročnému turistovi z Portugalska, ktorý v lokalite Paseky vo Vrátnej náhle pocítil nevoľnosť a sťažoval sa na zhoršené dýchanie. Horská záchranná služba turistu priviezla k miestu, kde pristál záchranársky vrtuľník. Po poskytnutí neodkladného zdravotného ošetrenia bol pacient preložený na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave letecky transportovaný na centrálny príjem Fakultnej nemocnice v Žiline. Následne bola k zranenej 14-ročnej lyžiarke v lyžiarskom stredisku Opalisko v Závažnej Porube privolaná posádka z Popradu v popoludňajších hodinách. Lyžiarka vyletela mimo označenej trate, pričom narazila do pevnej prekážky. Odtiaľ ju pozemne transportovali zasahujúci členovia Horskej záchrannej služby a priviezli k miestu, kde bola lekárka leteckých záchranárov vysadená z opretia vrtuľníka. Po doplnení liečby bola zranená pacientka preložená na palubu vrtuľníka a s poranením hrudníka letecky transportovaná do Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku.

Zranený skialpinista v Mlynickej doline

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Popradu bola dnes dopoludnia prostredníctvom Horskej záchrannej služby požiadaná o pomoc pre skialpinistu, ktorý pri zjazde z vrchu Patria smerom do Mlynickej doliny spadol a vážne si zranil dolnú končatinu. Po prílete na miesto určenia bola lekárka leteckých záchranárov k zranenému skialpinistovi spustená pomocou palubného navijaka. Zranenú končatinu mu na mieste zafixovala, poskytla mu ďalšie nevyhnutné ošetrenie a v transportnej sedačke boli následne obaja z terénu evakuovaní. Počas medzipristátia bol pacient preložený na palubu vrtuľníka a letecky prevezený do nemocnice v Poprade.