Pri zrážke vlaku s nákladným autom zasahovali dva vrtuľníky

K zrážke vlaku s nákladných autom pri Bánovciach nad Bebravou boli privolané dve posádky Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE, ktoré poskytli dvom raneným letecký prevoz do nemocnice. Oba vrtuľníky pristáli na poli v blízkosti miesta nehody. Posádka vrtuľníka privolaná z Nitry prevzala na mieste 70-ročného muža, ktorý cestoval vo vlaku, muž utrpel viacnásobné poranenia hlavy a tváre, bol pri vedomí. Po ošetrení ho preložili na palubu vrtuľníka a previezli do Fakultnej nemocnice Nitra. Trenčianska posádka ošetrila 40-ročnú ženu s poranením dolnej končatiny. V stabilizovanom stave ju vrtuľníkom transportovali do Fakultnej nemocnice Trenčín, kde ju odovzdali lekárom Oddelenia úrazovej chirurgie.

Vážna dopravná nehoda pri obci Cabaj-Čápor

Posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby zo strediska Bratislava privolali včera vo večerných hodinách k vážnej dopravnej nehode pri obci Cabaj-Čápor. Po čelnej zrážke dvoch osobných áut potreboval okamžitý prevoz do nemocnice 3-ročný chlapec, ďalší štyria účastníci nehody zraneniam podľahli. Pilot vrtuľníka pristál blízko miesta nehody, plochu na pristátie mu zabezpečili zasahujúci hasiči. Jeho posádka prevzala na mieste pacienta od ambulancie RLP. Chlapec utrpel poranenie hlavy, hornej aj dolnej končatiny, bol napojený na umelú pľúcnu ventiláciu. Po preložení na palubu vrtuľníka ho leteckí záchranári previezli do Detskej fakultnej nemocnice Bratislava, kde ho odovzdali lekárom oddelenia Anesteziológie a intenzívnej medicíny.

Hubárka odpadla v lese v oblasti Martin - Stráne, zasahoval vrtuľník

V obedňajších hodinách dnes našiel okoloidúci muž hubárku, ktorá ležala na zemi a nereagovala na oslovenie. Okamžite zalarmoval tiesňové číslo 112 a privolal prvú pomoc. 59-ročná žena sa nachádzala v lese v oblasti Martin – Stráne, do terénu bola vyslaná posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE zo Žiliny. Lekára z vrtuľníka spustili do lesa na lane pomocou palubného navijaka, žena bola dezorientovaná a slabá, okamžite jej poskytol prednemocničnú zdravotnú starostlivosť. Následne ju pripravil na transport vrtuľníkom, ktorým bola prevezená do nemocnice v Martine.

Banskobystrickí leteckí záchranári pomáhali pri dopravnej nehode aj lesnom úraze

Banskobystrickí leteckí záchranári boli dnes privolaní k dvom úrazom. Najskôr leteli k dopravnej nehode na ceste pri obci Kameňany, kde sa čelne zrazilo osobné auto s miešačkou. Pomoc záchranárov potrebovali dvaja zranení v osobnom aute. Z vozidla ich vyslobodili hasiči, následne im privolaní záchranári poskytli prednemocničnú zdravotnú starostlivosť. Posádka vrtuľníka prevzala do svojej starostlivosti 21-ročného muža, ktorý utrpel poranenie hlavy. Napojeného na umelú pľúcnu ventiláciu ho vrtuľníkom previezli do banskobystrickej nemocnice, kde ho odovzdali lekárom oddelenia Anesteziológie a intenzívnej medicíny. Po návrate na základňu prijali ďalšiu požiadavku na zásah v lesnom teréne v Malužinskej doline. Lesného pracovníka tam zasiahol padajúci strom, utrpel ťažké poranenia viacerých častí tela. Pilot vrtuľníka pristál v teréne, posádka vrtuľníka tam prevzala pacienta od Rýchlej zdravotnej pomoci. Po ošetrení a napojení na UPV ho v kritickom stave previezli do nemocnice v Liptovskom Mikuláši.

Záchrana jaskyniara v jaskyni Domica

Leteckí záchranári z Popradu prijali dnes požiadavku na zásah v jaskyni Domica. Hlásený bol pád speleológa z výšky približne päť metrov. Vrtuľník z Popradu na palube s pilotom, lekárom a záchranárom pristál najskôr v Čingove, kde sa k posádke pridal aj horský záchranár. Pilot vrtuľníka vysadil lekára aj horského záchranára neďaleko vstupu do jaskyne a vrátil sa pre ďalších troch špecialistov na jaskynnú záchranu do Liptovského Hrádku. Medzičasom sa lekár s horským záchranárom vydali k zranenému do jaskyne, nachádzal sa na ťažko prístupnom mieste približne 200 metrov od vstupu do jaskyne. Po dosiahnutí pacienta a primárnom ošetrení ho museli horskí záchranári pomocou kladkového systému vyslobodiť z jaskyne. Muž s poraneniami horných aj dolných končatín bol následne preložený na palubu vrtuľníka a prevezený do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice.

Záchranná akcia vo Vysokých Tatrách

Do Vysokých Tatier dnes popoludní priletel vrtuľník z košického strediska Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby. Vrtuľník z Popradu v tom čase zasahoval pri jaskyni Domica. Košická posádka bola privolaná k poľskému turistovi, ktorý zostupoval z Rysov. Pri zostupe sa uvoľnila skala a zasiahla mu hornú končatinu. Pilot vrtuľníka pristál na heliporte pri Chate pod Rysmi, kde pacienta preložili na palubu vrtuľníka a previezli do popradskej nemocnice.

Tragická dopravná nehoda pri obci Tarnov

Stredisko Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE v Poprade prijalo dnes požiadavku na zásah pri dopravnej nehode v obci Tarnov (okres Bardejov). Po zrážke dvoch osobných áut bolo na mieste päť zranených, z toho tri deti, ktoré previezli do nemocnice pozemní záchranári. Dvaja dospelí boli v kritickom stave a žiaľ, aj napriek veľkej snahe leteckých aj pozemných záchranárov, svojim zraneniam podľahli. Posádka vrtuľníka sa bez pacienta vrátila na svoju základňu v Poprade.

Zrážka osobného auta a kamióna pri obci Klčov

Popradskí leteckí záchranári leteli dnes popoludní k dopravnej nehode pri obci Klčov. Po čelnej zrážke osobného auta s kamiónom boli na mieste traja zranení. Posádka vrtuľníka prevzala po prílete najťažšie raneného muža, ktorý utrpel poranenie hlavy, hornej a dolnej končatiny. Zranenému mužovi poskytli záchranári na mieste prednemocničnú zdravotnú starostlivosť. Napojeného na umelú pľúcnu ventiláciu ho vrtuľníkom previezli do prešovskej nemocnice, kde ho odovzdali lekárom Oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny.

Vo Fiľakove zrazil muža vlak

Posádku VZZS ATE z Banskej Bystrice privolali dnes k vážnemu úrazu vo Fiľakove. Leteckí záchranári leteli z Banskej Bystrice na pomoc 40-ročnému mužovi, ktorého zrazil vlak. Muž utrpel vážne poranenia viacerých častí tela, bol v bezvedomí. Pilot vrtuľníka pristál na ihrisku vo Fiľakove, jeho posádka tam prevzala pacienta od pozemných záchranárov. Muž s polytraumou bol vo vážnom stave vrtuľníkom prevezený do banskobystrickej nemocnice.

Pád cyklistu v obci Mútne

Žilinskí leteckí záchranári leteli dnes popoludní na pomoc 21-ročnému mužovi, ktorý v obci Mútne spadol z bicykla. Cyklista bol v bezvedomí, utrpel poranenie hlavy. Primárne ho ošetrila posádka RZP, po prílete vrtuľníka ho prevzali do starostlivosti leteckí záchranári. Lekár mu na mieste poskytol neodkladné ošetrenie, následne ho preložili na palubu vrtuľníka a previezli do nemocnice v Martine, kde ho odovzdali traumatologickému tímu.