Leteckí záchranári z Banskej Bystrice zasahovali pri lyžiarskom úraze

V popoludňajších hodinách bola posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE z Banskej Bystrice privolaná k lyžiarskemu úrazu v lyžiarskom stredisku Chopok juh. K zranenému lyžiarovi bol lekár spustený pomocou palubného navijaka. Muža v teréne ošetril, následne ho vrtuľník pomocou lana evakuoval z terénu. Počas medzipristátia preložili pacienta na palubu vrtuľníka. Muža s poranenou dolnou končatinou previezli do FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica.

Zrážka dvoch lyžiarov v stredisku Donovaly- Nová hoľa

K zrážke dvoch lyžiarov v stredisku Donovaly- Nová hoľa bola dnes popoludní privolaná posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE. Leteckí záchranári z Banskej Bystrice leteli k zranenému 27-ročnému lyžiarovi, ktorý po zrážke ostal v bezvedomí. Po pristáti vrtuľníka v teréne prevzala posádka pacienta od pracovníkov Horskej záchrannej služby. Záchranári zraneného muža v teréne ošetrili a pripravili na prevoz vrtuľníkom. Pacienta s poranením hlavy a hrudníka previezli do banskobystrickej nemocnice.

Muž privalený kotlom v priemyselnom parku v Štúrove

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska Nitra zasahovala dnes v priemyselnom parku v Štúrove, kde 47- ročnému mužovi privalil obrovský železný kotol dolné končatiny. Vrtuľník so záchranárskou posádkou pristál v priemyselnom parku blízko miesta nehody. Na mieste zasahovala ambulancia Rýchlej lekárskej pomoci aj hasiči. Záchranári začali s ošetrovaním pacienta už počas jeho vyslobodzovania spod konštrukcie, muž bol pri vedomí a komunikoval. Po vyslobodení dolných končatín ho napojili na umelú pľúcnu ventiláciu a preložili na palubu vrtuľníka. Pacienta s polytraumou previezli leteckí záchranári do Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky.

Leteckí záchranári z Bratislavy zasahovali v obci Rohožník

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska Bratislava zasahovala dnes predpoludním v obci Rohožník. Pomoc leteckých záchranárov potreboval 41-ročný muž, ktorý spadol zo strechy z výšky približne 4 metrov. Vrtuľník s posádkou pristál blízko miesta nehody, lekár zraneného na mieste ošetril. Muž bol pri vedomí, v stabilizovanom stave ho vrtuľník previezol do Univerzitnej nemocnice Bratislava na Kramáre.

Leteckí záchranári dnes zasahovali pri dopravnej nehode, úraze horolezkyne aj turistu

Leteckí záchranári z Košíc, Popradu aj Banskej Bystrice zasahovali dnes pri viacerých nehodách priamo v teréne. Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE (VZZS ATE) z Košíc pomáhala dnes popoludní popálenému dieťaťu v obci Ľubovec (okres Prešov), ktoré sa obarilo vriacou vodou. Hneď po prevoze a odovzdaní dieťaťa v Nemocnici Košice-Šaca bola posádka vrtuľníka privolaná k dopravnej nehode medzi obcami Dargov a Sečovce, kde sa zrazilo osobné auto s kamiónom. Vzhľadom na hustú hmlu vrtuľník nemohol pristáť priamo na mieste nehody, pilot pristál na najbližšom vhodnom mieste, kde od Rýchlej lekárskej pomoci prevzali vodiča osobného auta v závažnom polytraumatickom stave. Po preložení do kabíny vrtuľníka bol muž prevezený na Kliniku úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice v Košiciach. Rušné popoludnie mali aj leteckí záchranári z Popradu. Najskôr leteli do obce Kameňany (okres Revúca) na pomoc 21-ročnému mužovi, ktorý utrpel poranenie hrudníka pri práci s drevom. Pacienta ošetrili, previezli do popradskej nemocnice a následne pokračovali na ďalší zásah do Vysokých Tatier. Ich pomoc potrebovala horolezkyňa, ktorá spadla pod Štrbským štítom a poranila si dolnú končatinu. 32-ročnej žene na mieste poskytli prednemocničnú zdravotnú starostlivosť a evakuovali ju z terénu lanom pomocou palubného navijaka. Po preložení na palubu vrtuľníka transportovali pacientku do Nemocnice Poprad. Banskobystrickí leteckí záchranári leteli dnes popoludní do Nízkych Tatier, kde pod Chopkom pomáhali turistovi, ktorý sa pošmykol a padal po skalnatom teréne približne 200 metrov. V spolupráci s Horskou záchrannou službou turistu ošetrili, navijakom vytiahli z terénu a previezli do FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Štatistika zásahov VZZS ATE 2013

V minulom roku vzlietli červenobiele vrtuľníky Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR-TRANSPORT EUROPE (VZZS ATE) na pomoc pacientom presne 1322 krát. Počet zásahov sa v priebehu posledných troch rokov výrazne nezmenil. „Lietajúce sanitky“ previezli do nemocníc 233 detí. Viac ako 70 percent všetkých pacientov tvorili muži. Najčastejšie lietali záchranárske posádky zo strediska Košice a Banská Bystrica.

Čítať viac

Pád turistky v Mengusovskej doline

Stredisko Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE v Poprade prijalo dnes požiadavku na zásah vo Vysokých Tatrách. Leteckí záchranári leteli na pomoc turistke, ktorá spadla v Mengusovskej doline, po zľadovatenom teréne sa šmýkala približne 300 metrov. 29-ročná žena utrpela poranenie viacerých častí tela, najmä hlavy. Na zásahu spolupracovala posádka vrtuľníka s Horskou záchrannou službou. Lekára leteckých záchranárov spustili k zranenej lanom pomocou palubného navijaka. Po ošetrení pacientku spolu s lekárom záchranári evakuovali z terénu, preložili na palubu vrtuľníka a transportovali do Nemocnice Poprad.