Popradskí leteckí záchranári skončili sériu záchranných akcií vo večerných hodinách

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska Poprad má dnes za sebou rušné popoludnie. Krátko po dvanástej hodine dostali požiadavku na zásah v Nízkych Tatrách, kde si hubárka poranila dolnú končatinu. V Demänovskej doline spustili lekára z vrtuľníka k zranenej na lane, v teréne jej poskytol primárne ošetrenie. Následne ich oboch opäť lanom evakuovali z terénu a previezli do nemocnice v Liptovskom Mikuláši. Krátko po odovzdaní pacientky v nemocnici dostali ďalšiu výzvu na zásah vo Vysokých Tatrách v oblasti Širokej veže. Počas zlaňovania zasiahla poľského horolezca uvoľnená skala, padal približne 20 metrov a ostal v bezvedomí. Keďže horolezec sa nachádzal v náročnom teréne, na palubu vrtuľníka sa pridal záchranár Horskej záchrannej služby, ktorého spolu s lekárom vysadil vrtuľník do terénu pomocou palubného navijaka. Horolezca bolo potrebné spustiť približne 50 metrov pod stenu na miesto, odkiaľ ho mohli evakuovať vrtuľníkom. Muža s poranením hlavy a predkolenia po ošetrení v teréne previezli do popradskej nemocnice. V tom istom čase žiadali už o pomoc ďalší turisti, ktorí zostupovali z Lomnického štítu. Zásah záchranárov potrebovala litovská turistka, ktorá si poranila dolnú končatinu. Prvý pokus o záchrannú akciu pomocou vrtuľníka bol pre nepriaznivé poveternostné podmienky neúspešný, v akcii preto pozemne pokračovali len horskí záchranári. Neskôr sa však podmienky na let vrtuľníkom zlepšili a posádka leteckých záchranárov opäť vyrazila na pomoc litovským turistom. Vysadenie lekára aj horského záchranára v náročnom teréne si vyžadovala maximálnu presnosť pilota. Lanom ich z vrtuľníka spustili na skalnú policu, odkiaľ dosiahli zranenú turistku. Dolnú končatinu jej na mieste ošetrili a spolu s lekárom ju vrtuľníkom transportovali do Starého Smokovca. Pilot vrtuľníka sa následne vrátil pre zvyšných troch členov skupiny a horských záchranárov, ktorých previezol na Téryho chatu. Séria záchranných akcií sa skončila vo večerných hodinách, posádke vrtuľníka aj horským záchranárom sa však vďaka rýchlemu zásahu a výbornej koordinácii podarilo dostať turistov z náročného terénu ešte pred zotmením.

Vážna dopravná nehoda pri obci Petrovice

Žilinskí leteckí záchranári zasahovali dnes predpoludním pri vážnej dopravnej nehode na ceste pred obcou Petrovice (okres Bytča), kde došlo k čelnej zrážke osobného a nákladného auta. Pri prílete vrtuľníka zo Žiliny boli na mieste hasiči, ktorí vyslobodili zo zadných sedadiel osobného auta troch zranených. Vodič so spolujazdcom žiaľ utrpeli zranenia nezlučiteľné zo životom. Posádka vrtuľníka prevzala do starostlivosti 10-ročné dievča, ktoré utrpelo poranenie hlavy, ramena a panvy. Dievča malo ľahšiu poruchu vedomia, so záchranármi komunikovala. Po ošetrení ju leteckí záchranári preložili na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave previezli do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici. Ďalších dvoch zranených prevzali do starostlivosti pozemní záchranári.

V Malackách zrazilo nákladné auto 8-ročné dievča

Bratislavskí leteckí záchranári zasahovali dnes okolo poludnia v Malackách. Ich pomoc bola privolaná k 8-ročnému dievčaťu, ktoré zrazilo nákladné auto. Pilot vrtuľníka pristál na futbalovom ihrisku neďaleko miesta nehody, pri príchode posádky bolo dievča v starostlivosti pozemných záchranárov. Dievča utrpelo devastačné poranenia oboch dolných končatín. Privolané záchranné zložky jej na mieste poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Po ošetrení a napojení na umelú pľúcnu ventiláciu ju preložili na palubu vrtuľníka a previezli do Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava.

Vrtuľník s posádkou z Bratislavy aj Nitry zasahoval pri úrazoch detí

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE z Nitry letela dnes večer do lesa pri obci Jedľové Kostoľany (okres Zlaté Moravce) k nahlásenému pádu 10-ročného chlapca zo štvorkolesového motocykla. Pri prílete vrtuľníka bol chlapec v starostlivosti privolanej posádky RLP, bol pri vedomí, sťažoval sa na bolesti hrudníka, brucha a dolnej končatiny. Po primárnom ošetrení v teréne ho posádka vrtuľníka zafixovala do vákuového matraca. Pacient bol prevezený do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici. V tom istom čase pomáhala posádka VZZS ATE z Bratislavy tiež 10-ročnému chlapcovi v obci Studienka. Chlapec spadol z vlečky traktora na dvore rodinného domu, utrpel poranenie dolnej končatiny. Privolaní leteckí záchranári mu zranenie na mieste ošetrili a následne ho previezli do Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave.

Pri hrabaní sena uhryzol 36-ročnú ženu had

Záchranársky tím VZZS ATE zo strediska Poprad letel dnes popoludní na pomoc žene neďaleko obce Lendak, ktorú pohrýzla vretenica. Žena hrabala na lúke seno, vretenica ju pohrýzla dvakrát, na ľavom členku mala štyri bodné poranenia. Vrtuľník s posádkou pristál na lúke približne 100 metrov od zranenej. Žena mala opuchnuté chodidlo, lekár spolu so záchranárom jej zranenie na mieste ošetrili. Následne ju vrtuľníkom transportovali do Nemocnice Poprad.

Bystrická posádka vrtuľníka zasahovala pri lesnom úraze aj dopravnej nehode

Popoludní zasahovala posádka VZZS ATE z Banskej Bystrice v lese pri obci Ľubietová (okres Banská Bystrica). 35-ročného lesného pracovníka zasiahol konár, nachádzal v ťažko prístupnom lesnom teréne, kde nebolo možné pristáť. Lekárku leteckých záchranárov spustili k zranenému na lane pomocou palubného navijaka, mužovi v teréne poskytla neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Pacienta spolu s lekárkou evakuovali z lesa na lane, počas medzipristátia ho preložili na palubu vrtuľníka a previezli do banskobystrickej nemocnice. Krátko po ukončení zásahu privolali posádku vrtuľníka k ďalšej záchrannej akcii. Po čelnej zrážke dvoch vozidiel pri obci Málinec (okres Poltár) potrebovala pomoc leteckých záchranárov 42-ročná žena, ktorá sedela v jednom z vozidiel na zadnom sedadle. Žena utrpela vnútorné poranenia, po ošetrení ju vrtuľníkom transportovali do nemocnice v Banskej Bystrici.

Kamión zrazil 15-ročného cyklistu

K vážnemu úrazu 15-ročného cyklistu na ceste medzi obcami Zbyňov a Rajec dnes dopoludnia bola privolaná žilinská posádka VZZS ATE. Chlapca na mieste oživovala posádka RLP, po prílete vrtuľníka v oživovaní pokračovali leteckí záchranári. Cyklistu následne preložili na palubu vrtuľníka a v kritickom stave previezli do Univerzitnej nemocnice Martin, kde ho za kontinuálnej resuscitácie odovzdali lekárom Oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny.

Muža v Oravskej Lesnej privalil kmeň stromu

K úrazu pri práci s drevom privolali dnes popoludní do Oravskej Lesnej posádku VZZS ATE zo strediska Žilina. 33-ročného muža privalil kmeň stromu, utrpel vážne vnútrobrušné poranenia. Vrtuľník zo Žiliny pristál približne 200 metrov od miesta nehody. Muž bol pri vedomí, po ošetrení ho posádka preložila na palubu vrtuľníka a transportovala do žilinskej nemocnice.

16-ročný chlapec spadol z motocykla

K zranenému 16-ročnému motocyklistovi letel dnes popoludní vrtuľník so záchranárskym tímom z Banskej Bystrice. Po páde z motocykla pri obci Mučín (okres Lučenec) utrpel chlapec poranenia hlavy a chrbtice, na pomoc boli privolaní pozemní aj leteckí záchranári. Pri prílete vrtuľníka bol chlapec v starostlivosti RZP. Leteckí záchranári ho v stabilizovanom stave preložili na palubu vrtuľníka a previezli do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.

Leteckí záchranári pomáhali zranenému mužovi v Heľpe

Stredisko VZZS ATE v Banskej Bystrici prijalo dnes popoludní požiadavku o zásah v Heľpe. Rýchy prevoz vrtuľníkom do banskobystrickej nemocnice potreboval 70-ročný muž, ktorý počas prác na záhrade dvore utrpel poranenie hlavy. Muža prvotne ošetrila posádka RLP, po prílete vrtuľníka ho prevzali leteckí záchranári. Muž bol napojený na umelú pľúcnu ventiláciu, so závažným poranením hlavy bol vrtuľníkom transportovaný do Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica.