2007-08-28

Dnes popoludní v Západných Tatrách, na turistickom chodníku pri Žiarskom sedle, si poranila nohu 27 ročná česká turistka L.N. z Prahy. Posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE ju po ošetrení dopravila do nemocnice v Liptovskom Mikuláši.

2007-08-27

Štyria lesní robotníci sa dnes predpoludním zranili na Podbanskom vo Vysokých Tatrách. Viezli sa v traktore, ktorý sa na strmom svahu prevrátil. Stalo sa to v lesnom poraste nad hotelom Permom v lokalite Holý vrch. Na mieste nehody zasahovali posádkay RLP zo Štrby a Lipt.Hrádku, ktoré transportovali troch zranených do nemocníc. Štvrtého 51-ročného M.S. z Vikartoviec , okr. Poprad, previezla, po ošetrení ,posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE - pilot János Bók, lekár Marek Rigda a záchranár Martin Pavlovský, so stredne ťažkými poraneniami do popradskej nemocnice.

2007-08-23

Na turistickom chodníku pod Skalnatou chatou vo Vysokých Tatrách sa dnes podvečer ľahšie zranil 71 ročný nemecký turista E.Sch. z Marktheitenfeltu. Na miesto nehody letela posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE z Popradu. Pilot Andrej Kohút a záchranár Milan Pavlovský vysadili s pomocou navijaka k turistovi lekára Mareka Rigdu. Oboch po poskytnutí prvej pomoci posádka vytiahla na palubu a zraneného turistu dopravila do popradskej nemocnice.

2007-08-18

Približne jeden kilometer od letiska Bojkovce, okr. Lučenec, sa dnes okolo 13:00 hod. zrútil na zem 33 ročný parašutista Roman H. z Rimavskej Soboty. Zoskočil z lietadla z výšky 1200 metrov. Neotvoril sa mu padák a dostal sa do špirálovitého pádu. Po dopade na zem si poranil hrudník, panvu a brucho. Na mieste nehody zasahovala RLP a hasiči z Lučenca. Krajské operačné stredisko IZS vyzvalo na zásah aj posádku vrtuľníka Leteckej záchrannej služby ATE zo strediska Banská Bystrica. Pilot Jozef Piter - Bučko, lekár Radovan Burian a záchranár Matúš Vrbický, po poskytnutí prvej pomoci, parašutistu veľmi rýchlo previezli do Rooseveltovej nemocnice v Banskej

2007-08-15

Do štvormetrovej hĺbky až ku korytu rieky Dunajec sa dnes popoludní s bicyklom zrútil 30 ročný Poliak Renigius M.T. z Krakowa. Na cyklistickú túru sa vybral po turistickom chodníku z Lesnice do Červeného Kláštora. Neopatrnou jazdou predným kolesom zišiel z chodníka, ktorého okraje boli zarastené kríkmi. Prepadol cez ne a zastavil sa na okraji rieky. Poranil si hlavu a horné končatiny. Na mieste nehody zasahovala v spolupráci s RLP EMS Stará Ľubovňa posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej služby ATE z Popradu. Pilot Ján Rušin a záchranár Martin Pavlovský s pomocou navijaka spustili k zranenému lekára Mareka Rigdu, ktorý ho po poskytnutí prvej pomoci dopravil na palubu vrtuľníka. Poľský cyklista je v tomto čase v opatere lekárov v nemocnici v Poprade.

2007-08-13

V hustom listnatom lese, v lokalite Detva-Dúbrava , privalil dnes predpoludním padajúci strom 36-ročného pilčíka R.J. z Detvy- Dúbravy. Poranil mu pánvu. Na pomoc bola privolaná posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej služby ATE z Banskej Bystrice -pilot Pavel Cerovský, lekárka Iveta Križalkovičová a záchranár Matúš Vrbický. Posádka našla v hustom poraste ťažkozraneného drevorubača s pomocou jeho spolupracovníkov, ktorí rozložili oheň a dymovým signálom navádzali posádku vrtuľníka na miesto nehody. Potom, po zvládnutí veľmi ťažkého menévru do veľmi úzkeho otvoru v hustom poraste posádka spustila s pomocou navijaka lekárku. Po poskytnutí prvej pomoci s pomocou lana a žeriavu bol pilčík vytiahnutý na palubu vrtuľníka, ktorý ho transportoval do Rooseveltovej nemocnice v B. Bystrici. Letecká záchranná služba ATE má na Slovensku 5 záchranných stredísk. Tohto roku je to už piaty prípad záchrany lesného robotníka, ktorý sa zranil pri pílení stromov v lesoch. Najrýchlejšie, bez zbytočného zdržiavania sa, je možné privolať leteckú záchranu na tiesňovom čísle 18155.

2007-08-09

V Bušovciach, okres Kežmarok, bol v detskom kočiari, za nezistených okolností popálený 9 mesačný chlapec M.O. Na mieste nehody zasahovala RZP z Kežmarku. Posádka LZZS ATE ho prepravila do DFN v Košiciach.

2007-08-09

V Slovenskom raji, v lokalite Zejmarská roklina v Geravách, bol so synom na túre 55 ročný J.V. z Prahy. Zišiel zo značkovaného chodníka a prepadol sa do priepasti. Padal približne 45 metrov a vážne si poranil dolné končatiny. Posádka vrtuľníka LZZS ATE – stredisko Poprad bola na sekundárnom lete v B. Bystrici. Po doplnení paliva na letisku Sliač sa rýchlo presunula na pomoc zranenému turistovi. V spolupráci s HZS mu poskytla prvú pomoc a transportovala do popradskej nemocnice.

2007-08-09

HZS požiadala o pomoc popradské stredisko LZZS ATE pri záchrane 25 ročného S.L. z Košíc, ktorý spadol počas lezenia v stene Žeruchových veží. Spadol približne 10 metrov a narazil do skalnej steny. Utrpel zlomeninu ruky. Spolulezci ho spustili na suťovisko, kde ho po poskytnutí prvej pomoci naložila posádka vrtuľníka LZZS na palubu a previezla do popradskej nemocnice.

2007-08-08

V Demänovskom sedle, medzi Chopkom a Ďumbierom, v Nízkych Tatrách, si dnes popoludní zlomila členok 60 - ročná holandská turiska F.M.Sch. z Vrsezegreenu. Posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE, zo strediska B. Bystrica ju po poskytnutí prvej pomoci dopravila do Rooseveltovej nemocnice v B. Bystrici.