2007-03-31

Vo večerných hodinách predchádzajúceho dňa sa v oblasti Ďumbiera v Nízkych Tatrách zranila 41 ročná česká skialpinistka N.J. z Prahy. S poranenou hlavou a dolnou časťou chrbtice strávila noc na Štefánikovej chate s nádejou, že sa jej uľaví. Ráno sa jej zdravotný stav prudko zhoršil. Na pomoc jej priletela posádka Leteckej záchrannej služby ATE zo strediska v Banskej Bystrici - pilot Stanislav Hudec, lekár Ján Kapusta a záchranár Imrich Andrási. Po poskytnutí prvej pomoci bola vrtuľníkom prepravená do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.

2007-03-26

Na zjazdovke Spálená v lyžiarskom stredisku na Zverovke v Západných Tatrách urpel smrteľný úraz 40 ročný český lyžiar. Po páde na svahu nejavil známky života. Záchranári z HZS mu poskytli prvú pomoc a začali s resuscitáciou. Pomáhali im pri tom dvaja lekári, ktorí sa nachádzali na lyžiarskom svahu. Na pomoc bola privolaná posádka LZS ATE z Popradu. Aj potom, keď sa k záchrárom pripojil lekár LZZS Henryk Zajac ,neboli záchrancovia ani po hodinovom oživovaní úspešní. Vrtuľník LZZS previezol telo nebohého lyžiara na súdnu pitvu do Popradu.

2007-03-19

Popoludní na dialnici D2 medzi Kamenným mlynom a Lozornom vyletelo z dialnice a narazilo so stromov osobné auto, ktoré viedol 40 ročný Peter D. z Malaciek. Na mieste nehody okrem hasičov, policajtov a rýchlej zdravotnej pomoci zasahovala posádka LZZS ATE zo strediska Bratislava - pilot Ján Strašifták, lekár MUDr. Balko a záchranár Vladimír Novák. Posádka vrtuľníka sa pokúsila o záchranu jeho života, ale ani po resuscitácii nebola úspešná. Vodič na mieste nehody zomrel.

2007-03-18

Z výšky 25 metrov spadol počas lezenia na Tomašovský výhľad v Slovenskom raji 26 ročný Popradčan Marek D. Po páde na zem si zlomil chrbticu a ochrnuli mu dolné končatiny. Stalo sa to v pravej časti lezeckej cesty nad jaskyňkou. Posádka vrtuľníka LZZS ATE, stredisko Poprad - pilot Ján Rušin, lekár Ján Stankovič a záchranár Milan Penxa ho v spolupráci s HZS Slovenský raj dopravila do popradskej nemocnice.

2007-03-17

Na tvrdom snehu v Lomnickom sedle vo V. Tatrách si poranila koleno a predkolenie 25- ročná lyžiarka M.S. z Bratislavy. Posádka vrtuľníka LZZS ATE ju za asistencie lyžiarskej služby HZS dopravila do popradskej nemocnice. Onedlho po nej posádka vrtuľníka pilot Andrej Kohút, lekár Marek Rigda a záchranár Martin Pavlovský v spolupráci s HZS dopravila do nemocnice 16- ročného Levočana J.M., ktorý si po páde na lyžiach poranil chrbticu.

2007-03-16

V Slovenskom raji na Kláštorisku si zlomila predkolenie 50 ročná maďarská turistka J.K. z Budapešti. V spolupráci s HZS Slov.raj ju posádka vrtuľníka LZZS ATE z Popradu - pilot Andrej Kohút, lekár Marek Rigda a záchranár Milan Penxa dopravila do popradskej nemocnice.

2007-03-12

Popoludní sa počas jazdy na motorke v lesnom poraste nedaleko Vrábeľ zranil 19 ročný Lukáš Z. z Vrábeľ.

Čítať viac

2007-03-12

V Jasnej pod Chopkom na zjazdovke medzi Záhradkami a Kolieskom utrpela úraz 12 ročná lyžiarka nezámej národnosti / nevedela komunikovať s lekárom LZZS ATE, nepoznala cudzie jazyky/. Posádka vrtuľníka LZZS ATE z Popradu pilot ján Rušin, lekár Henryk Zajac a záchranár Milan Penxa ju s bližšie nešpecifikovanými poraneniami previezla do nemocnice v L.Mikuláši

2007-03-11

Posádka vrtuľníka LZZS ATE zasahovala na Skalnatom plese, kde si poranil, po lyžiarskom páde, chrbticu 32 ročný M.U. z Margecian. Popoludní letela na pomoc 24 ročnému horolezcovi V.K. z Rožňavy, ktorého počas výstupu na Tomášovský výhľad v Slovenskom raji, poranil padajúci kameň. S podozrením na poranenie ramena, kľúčnej kosti a vnútorného poranenia ho vrtuľník transportoval do popradskej nemocnice.

2007-03-08

Lyžiarske úrazy zamestnávali posádku vrtuľníka LZZS ATE Poprad- pilot Viliam Krivák, lekár Marek Rigda a záchranár Ján Horevaj. Popoludní v Lomnickom sedle sa zrazili svaja lyžiari. 36- ročný R.R. z Košíc si zlomil predkolenie. Posádka ho dopravila v spoluprácu s HZS do popradskej nemocnice. Na lyžiarskom svahu v Liptovskej Tepličke potom ošetrovala 20 ročného T.B z Horných Otrokoviec, ktorý si vykĺbil rameno. Transportovala ho do popradskej nemocnice. Posádka vrtuľníka pomáhala aj pacientke zo Spišskej Starej Vsi, ktorú so srdcovo-cievnými problémami dopravila do kežmarskej nemocnice.