2007-09-26

So špeciálnymi okuliarmi na nočné videnie sa posádky LZZS ATE zoznámili v decembri 2005 a začiatkom roku 2006. Po základnom výcviku, v priebehu roku 2006 a 2007 nalietali v noci viac ako 250 letových hodín . Išlo o prevozy pacientov z nemocníc na špecializované zdravotnícke pracoviská po trasách, ktoré poznali a boli relatívne bezpečné.

Prvý cvičný nočný let do vysokohorského prostredia s okuliarmi na nočné videnie uskutočnili piloti Viliam Krivák, Andrej Kohút 15.1.2007, keď pristáli pod Zbojníckou chatou vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách a v Slovenskom raji. Po nich sa zacvičili ďalší piloti LZZS ATE Ján Rušin, Jánoš Bók a ďalší.

Nočné NVG okuliare / Night Vision Gogles/ , ktoré používajú piloti LZZS ATE sa podobajú na divadelný ďalekohľad. Sú pripevnené na prilbe .Umožňujú vidieť terénne prekážky, ktoré by za normálnych nevideli. Vidia lesy, lúky, neosvetlené domy ale aj veľmi vzdialené svetelné body. Napríklad vidia svetlo baterky zo vzdialenosti 10 km, blikaúce svetlá sanitky až na vzdialenosť 20- 30 km a signálne svetlo umiestnené na TV stožiari vo vzdialenosti 100 km. Okuliare využívajú zvyškové svetlo z hviezd, mesiaca, osvetlenia miest a dedín, automobilov na cestách – takzvané svetelné znečistenie.

Posádky LZZS ATE sú schopné zasahovať v nočných hodinách a pomáhať pri nehodách a rôznych iných udalostiach prakticky na celom Slovensku.