Vážny úraz hlavy po explózií horľaviny v priemyselnom areáli

Leteckí záchranári z Trenčína boli dnes ráno vyzvaní na zásah do Dubnice nad Váhom. V priemyselnom areáli došlo k explózií horľaviny, po ktorej utrpel 30-ročný muž vážny úraz hlavy a následne upadol do bezvedomia. Privolaná rýchla lekárska pomoc poskytla mužovi na mieste neodkladné zdravotné ošetrenie. Následne ho pozemní záchranári priviezli k vrtuľníku, ktorý pristál neďaleko miesta udalosti. Pacient bol preložený na palubu vrtuľníka a po doplnení liečby bol na umelej pľúcnej ventilácií v stabilizovanom stave, no s vážnymi poraneniami letecky prevezený do žilinskej nemocnice.

Tragická dopravná nehoda pri Dobšinej

Popradská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE letel dnes krátko popoludní k dopravnej nehode, ktorá sa stala pri Dobšinej. K čelnej zrážke osobného auta s kamiónom boli privolané všetky zložky integrovaného záchranného systému. Lekárka leteckých záchranárov bola do terénu spustená pomocou lanovej techniky. 57-ročný vodič osobného auta po náraze utrpel tak vážne zranenia, ktorým aj napriek veľkej snahe záchranárov na mieste podľahol. Lekárka leteckých záchranárov, žiaľ, musela skonštatovať úmrtie. Vrtuľník s posádkou sa vrátil späť na svoju základňu.

Pri Skalnatom plese zasahovali leteckí záchranári

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Popradu letela dnes popoludní do Vysokých Tatier. Pomoc leteckých záchranárov potrebovala 36-ročná turistka, ktorá sa počas turistiky pri Skalnatom plese pošmykla, spadla a poranila si hlavu. Po prílete vrtuľníka do určenej oblasti bol lekár leteckých záchranárov k zranenej žene spustený pomocou palubného navijaka. Priamo v teréne jej poskytol primárne zdravotné ošetrenie a pomocou transportnej siete bola následne z terénu evakuovaná. Počas medzipristátia ju posádka leteckých záchranárov preložila na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave pri vedomí bola letecky prevezená do popradskej nemocnice.

Úraz muža v obci Korňa počas pílenia dreva

Posádka leteckých záchranárov zo Žiliny letela dnes podvečer na pomoc 66-ročnému mužovi do Vyšnej Korne (okres Čadca). Počas pílenia ho zavalil veľký kus dreva následkom čoho utrel poranenia v oblasti nôh a panvy. Vrtuľník s posádkou pristál približne 50 metrov od miesta určenia, kde si lekár leteckých záchranárov prevzal do svojej starostlivosti pacienta od prítomnej posádky RZP. Po doplnení liečby bol pacient preložený na palubu vrtuľníka a letecky prevezený do nemocnice v Čadci.

V Hornom Tisovníku zasahoval záchranársky vrtuľník

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Banskej Bystrice bola dnes podvečer privolaná do Horného Tisovníka (okres Detva). Po páde z rebríka z výšky približne 3 metrov utrpel 77-ročný muž poranenie hlavy a viacpočetné zlomeniny rebier. Pilot vrtuľníka pristál v blízkosti miesta udalosti. Lekár leteckých záchranárov si následne prevzal od pozemných záchranárov pacienta do svojej zdravotnej starostlivosti. Po doplnení liečby bol preložený na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave, pri vedomí letecky prevezený do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Dopravná nehoda pri obci Nemčiňany

K dopravnej nehode, ktorá sa stala dnes podvečer pri obci Nemčiňany (okres Zlaté Moravce) bola privolaná posádka leteckých záchranárov z Nitry. Ich pomoc potrebovala 37-ročná vodička osobného auta, ktorá po náraze do stromu utrpela vážne poranenia viacerých častí tela. Lekár leteckých záchranárov v spolupráci s privolanou posádkou pozemných záchranárov poskytli zranenej žene na mieste neodkladné zdravotné ošetrenie. Po napojení na umelú pľúcnu ventiláciu bola pacientka s polytraumou letecky transportovaná do Fakultnej nemocnice v Nitre.

Náhla nevoľnosť muža počas cykloturistiky pod vrcholom Vtáčnik

Posádka leteckých záchranárov z Banskej Bystrice letela dnes dopoludnia do lesného terénu pod vrcholom Vtáčnik. Počas cykloturistiky pocítil 31-ročný muž následkom vyčerpania náhlu nevoľnosť a problémy s dýchaním. Privolaná posádka pozemných záchranárov zniesla muža do oblasti, kde bol lekár leteckých záchranárov do terénu spustený pomocou lanovej techniky. Po poskytnutí primárneho ošetrenia bol pacient z terénu evakuovaný a v stabilizovanom stave letecký transportovaný na urgentný príjem Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Dopravná nehoda na diaľnici D1 pri Dubnici nad Váhom

K dopravnej nehode, ktorá sa stala dnes podvečer na diaľnici D1 pri Dubnici nad Váhom bola privolaná posádka leteckých záchranárov z Trenčína. Po náraze nákladného auta do zvodidiel a následnom prevrátení utrpel 40-ročný vodič poranenie hlavy a bol dezorientovaný. Lekárka leteckých záchranárov mu po prílete na miesto nehody poskytla neodkladné zdravotné ošetrenie. Pacient bol preložený na palubu vrtuľníka a s podozrením na otras mozgu letecky prevezený do Fakultnej nemocnice v Trenčíne.

Českému turistovi do Kláštornej rokliny leteli na pomoc leteckí záchranári

Leteckí záchranári z Popradu leteli dnes neskoro popoludní do Kláštornej rokliny k 69-ročnému českému turistovi s poruchou dýchania. Záchranári Horskej záchrannej služby zniesli pacienta k miestu, kam mohol byť lekár leteckých záchranárov po prílete vrtuľníka spustený pomocou palubného navijaka. Pacientovi poskytol primárne zdravotné ošetrenie. V spolupráci s horskými záchranármi bol následne pripravený na evakuáciu z terénu pomocou transportnej siete. Počas medzipristátia bol preložený na palubu vrtuľníka a s podozrením na akútny koronárny syndróm v stabilizovanom stave letecky prevezený do popradskej nemocnice.

Vážna dopravná nehoda na železničnom priecestí vo Veľkom Mederi

K vážnej dopravnej nehode, ktorá sa stala dnes ráno vo Veľkom Mederi boli privolané aj dva záchranárskej vrtuľníky. Po zrážke kamióna s vlakom na železničnom priecestí boli na mieste dvaja ťažko zranení pacienti a niekoľko ľahšie zranených cestujúcich z vlaku. Posádka leteckých záchranárov z Bratislavy si po prílete k miestu udalosti prevzala do svojej zdravotnej starostlivosti 46-ročnú ženu českej národnosti. Išlo o spolujazdkyňu vodiča kamióna, ktorá utrpela vážne poranenia viacerých častí tela. Po poskytnutí neodkladného zdravotného ošetrenia bola pacientka preložená na palubu vrtuľníka. Počas letu sa jej stav začal zhoršovať, preto bolo potrebné, aby ju lekárka leteckých záchranárov napojila na umelú pľúcnu ventiláciu. Po prílete do Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre bola v nezmenenom stave odovzdaná do rúk lekárom oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny. Druhá posádka leteckých záchranárov z Nitry si po prílete k miestu udalosti prevzala od pozemných záchranárov zraneného rušňovodiča s poruchou vedomia a polytraumou. Po ošetrení, doplnení liečby a napojení na umelú pľúcnu ventiláciu bol 60-ročný muž v stabilizovanom stave s vážnymi poraneniami letecky prevezený do nemocnice v Nových Zámkoch. Následne boli nitrianski leteckí záchranári privolaní späť k miestu udalosti pre 18-ročnú pacientku, ktorá po zrážke utrpela poranenia panvy, dolnej končatiny a s náhlym kolapsovým stavom. Po ošetrení bola následne v stabilizovanom stave letecky prevezená do nitrianskej nemocnice. Ostatní zranení ostali v zdravotnej starostlivosti pozemných záchranárov.