Náročná záchranná akcia horolezca v Severnej stene Ďumbiera

V popoludňajších hodinách bola do náročnej záchrannej akcie nasadená posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska Poprad. 52-ročný český horolezec sa počas lezenia na ľadopáde Modrý ľad v masíve severnej steny Ďumbiera pošmykol na zľadovatenej ploche, pričom si poranil dolnú končatinu. Kvôli silnému nárazovému vetru musel lekára leteckých záchranárov pilot vysadiť pomocou palubného navijaka približne 200 m od miesta zraneného. Spolu s členmi Horskej záchrannej služby mu na mieste poskytli prvotné ošetrenie a pripravili na letecký transport. Zraneného museli záchranári preniesť späť na miesto, odkiaľ bol do terénu lanom spustený lekár. V transportnej sedačke ho z miesta evakuovali a počas medzipristátia preložili na palubu vrtuľníka. V stabilizovanom stave bol prevezený a odovzdaný do rúk lekárov v Medical Centrum v Jasnej. Vzhľadom na zľadovatený terén a zlé poveternostné podmienky išlo o technicky náročnú záchranársku akciu, ktorá v spolupráci s HZS prebehla plynule a skončila sa úspešne.

Zranený muž na zjazdovke v Krpáčove

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Banskej Bystrice letela dnes krátko predpoludním do Nízkych Tatier do lyžiarskeho strediska Krpáčovo. Pomoc leteckých záchranárov potreboval 40-ročný muž. Pri pešom zostupe zjazdovky sa pošmykol a vykĺbil si koleno. Na mieste mu pomohla skupinka lekárov, ktorá bola na túre so zraneným. Privolaný vrtuľník pristál blízko miesta nehody. Lekár leteckých záchranárov podal pacientovi potrebnú medikáciu a poskytol mu neodkladné ošetrenie. Následne bol preložený na palubu vrtuľníka a v stabilizovanom stave transportovaný do Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.

Úraz mladej poľskej turistky v Západných Tatrách

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE z Popradu dostala dnes popoludní požiadavku na zásah v Západných Tatrách v oblasti Jamnických plies, kde sa zranila 21-ročná poľská turistka. Počas túry sa šmykla na snehovom poli a padala približne 50 m. Mladá žena bola pri vedomí, utrpela pri tom ľahšie poranenie dolnej končatiny. Zranenie jej však neumožňovalo pokračovať ďalej v ceste, preto bol do záchrannej akcie nasadený okrem horských záchranárov aj vrtuľník. Vzhľadom na náročný terén bol lekár leteckých záchranárov k zranenej spustený lanom. Na mieste jej v spolupráci s horskými záchranármi poskytli neodkladné ošetrenie, nohu zafixovali a pripravili na prevoz v transportnej sedačke. Počas medzipristátia boli s lekárom obaja preložení na palubu vrtuľníka. Keďže sa počasie na horách začínalo výrazne zhoršovať, leteckí záchranári zranenú urýchlene transportovali na centrálny príjem nemocnice v Liptovskom Mikuláši.

Vrtuľník opäť nasadený do záchrannej akcie pri výpadku horolezca zo steny ľadopádu

Ďalší zásah do terénu prijala posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby v Poprade počas návratu na stredisko z predošlého urgentného transportu pacienta. Na palubu vrtuľníka sa počas medzipristátia na heliporte Horskej záchrannej služby v Smokovci k leteckým záchranárom pridal aj člen Horskej záchrannej služby. Išlo o úraz slovenského horolezca v oblasti Hrebienka – Záhradky. Počas lezenia na ľadopád spadol z výšky približne 50-100 metrov a následne ostal visieť na sedačke lana. Pri páde utrpel vážne poranenie hlavy a chrbtice. Lekár leteckých záchranárov spolu s horským záchranárom boli do ťažko prístupného terénu vysadení pomocou palubného navijaka. Spolu s ostatnými horskými záchranármi mu na mieste poskytli neodkladné ošetrenie. Pacient bol v tom čase pri vedomí, na úraz si však nepamätal. Pomocou transportnej siete bol z terénu evakuovaný a počas medzipristátia spolu s lekárom preložení na palubu vrtuľníka. S vážnym poranením hlavy, ale v stabilizovanom stave ho letecký záchranársky tím previezol do popradskej nemocnice.

Záchranársky vrtuľník pomáhal zraneným po výbuchu plynovej bomby

Leteckí záchranári zo strediska Poprad leteli dnes dopoludnia do obce Stráne pod Tatrami (okres Kežmarok). V obytných priestoroch došlo k explózii plynovej bomby, pričom 4 ľudia utrpeli popáleniny. Troch z nich prvotne ošetrila privolaná rýchla lekárska pomoc. Pilot vrtuľníka pristál približne 500 m od miesta, kde sa nehoda stala. Lekár leteckých záchranárov prevzal na mieste 23-ročného muža, ktorý utrpel popáleniny I. stupňa v oblasti tváre a rúk. Zranenému poskytol neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Vzhľadom na nevyhovujúce letové podmienky nemohli ani jeho, ani ostatných zranených leteckí záchranári previesť na Kliniku popálenín v Košiciach–Šaci. Pacient bol v šoku, no v stabilizovanom stave letecky transportovaný do nemocnice v Spišskej Novej Vsi. Krátko na to, bol vrtuľník opäť vyžiadaný na prevoz popáleného pacienta, ktorého z miesta nehody do popradskej nemocnice previezla rýchla lekárska pomoc. 18-ročný muž utrpel rozsiahle popáleniny hlavy a rúk. Jeho stav si vyžadoval urgentný transport do vyššie špecializovaného zdravotníckeho zariadenia. Po zlepšení meteorologických podmienok mohla posádka VZZS vykonať okamžitý vzlet. Pacient bol krátko po poludní preložený na palubu vrtuľníka a po napojení na umelú pľúcnu ventiláciu transportovaný na Kliniku popálenín v Košiciach–Šaci.

Vrtuľník pomáhal lyžiarovi v lyžiarskom stredisku Hodruša - Hámre

Leteckí záchranári z Banskej Bystrice leteli dnes popoludní na pomoc 44-ročnému lyžiarovi do lyžiarskeho rezortu Salamander. Pri páde na svahu utrpel muž poranenia viacerých častí tela. K zranenému bola vyslaná lyžiarska služba spolu s rýchlou lekárskou pomocou z Banskej Štiavnice. Po prílete vrtuľníka bol lekár leteckých záchranárov k zranenému spustený pomocou palubného navijaka. Na mieste mu poskytol neodkladnú zdravotnú starostlivosť, pacienta nabalil do vákuového matraca. Počas medzipristátia boli obaja preložení na palubu vrtuľníka. V stabilizovanom stave, pri vedomí ho následne leteckí záchranári previezli na traumatologické oddelenie nemocnice v Banskej Bystrici.

Pád horolezca v Brankovskom vodopáde

V skorých večerných hodinách bola Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE z Banskej Bystrice požiadaná o súčinnosť pri záchrannej akcii 31-ročného horolezca. Po páde z výšky v oblasti Brankovského vodopádu utrpel muž vážne poranenia viacerých častí tela. Na mieste ho prvotne ošetrili horskí záchranári spolu s rýchlou lekárskou pomocou z Ružomberka. Po prílete vrtuľníka bol lekár do ťažko prístupného terénu spustený z vrtuľníka lanom. Zraneného horolezca si následne prevzal do svojej starostlivosti. Pacient bol v tom čase podchladený, pri vedomí a komunikoval. Posádka vrtuľníka ich z terénu evakuovala pomocou palubného navijaka. Vo vážnom stave bol vrtuľníkom transportovaný do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.

Zraneného freeridera z Chopku odviezol vrtuľník

Dnes napoludnie zasahovala posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE z Popradu v oblasti Lukovského kotla na Chopku. Pomoc leteckých záchranárov potreboval 31-ročný freerider, ktorý pri zjazde v žľabe zachytil skalu, spadol a utrpel poranenie stehennej kosti. Pilot vrtuľníka po prílete vysadil lekárku do terénu pomocou techniky palubného navijaka. Spolu s dobrovoľným členom horskej záchrannej služby k zranenému stúpali ešte 150 m. Zranený muž bol v tom čase podchladený, ale bol pri vedomí. Lekárka s pomocou horského záchranára poskytla pacientovi neodkladné zdravotné ošetrenie. Pacient bol nabalený do transportného vaku a z terénu spolu s lekárkou bol evakuovaný. Počas medzipristátia posádka zraneného naložila na palubu vrtuľníka a následne previezla do popradskej nemocnice.

Muža privalilo osobné auto, zasahoval vrtuľník

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE z Popradu bola dnes dopoludnia privolaná na pomoc 46-ročnému mužovi v obci Vlkovce (okres Kežmarok). Toho počas práce v montážnej jame privalilo osobné auto. Zasiahlo ho v oblasti tváre a krku. Na miesto nehody bola vyslaná Rýchla lekárska pomoc, ktorá pacientovi poskytla na mieste primárne ošetrenie. Pilot vrtuľníka pristál na futbalovom ihrisku. Lekárka leteckých záchranárov tam pacienta prevzala do svojej starostlivosti od posádky RLP. Pacient bol v tom čase stabilizovaný, pri vedomí. Posádka vrtuľníka ho následne previezla do nemocnice v Poprade.

Muža pri práci v lese zasiahol strom

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska Žilina letela dnes popoludní na pomoc 61-ročnému mužovi, ktorého počas práci v lese zasiahol padajúci strom. Muž utrpel poranenie hlavy aj hrudníka. Úraz sa stal v lese pri obci Horný Turček (okres Turčianske Teplice). Po prílete vrtuľníka zo Žiliny poskytol lekár leteckých záchranárov zranenému v teréne prednemocničnú zdravotnú starostlivosť, muž bol po úraze pri vedomí. Následne ho preložili na palubu vrtuľníka a previezli do martinskej nemocnice.