2006-09-22

Počas výstupu na Tri kopy v Západných Tatrách v Smutnom sedle sa pošmykol 63 ročný turista J.Š z Vrútok a po približne 20 metrovom páde utrpel poranenia, ktoré mu nedovoľovali samostatný zostup. Posádka vrtuľníka LZZS - pilot János Bók, lekár Henryk Zajac a záchranár Matrin Pavlovský ho s pomocou siete vyslobodila z terénu a po poskytnutí prvej pomoci dopravila do popradskej nemocnice.

2006-09-19

v popoludňajších hodinách letela posádka LZZS na pomoc dvom poľským turistom, ktorí schádzali jedným zo žľabov z Veľkého Mengusovského štítu smerom k Veľkému Hincovmu plesu vo V. Tatrách. Jeden z nich oznámil, že spadol a zmizol mu z očí jeho priateľ. Lekár po prílete na miesto nehody konštatoval jeho smrť. Druhý turista bol s akútnym stresom dopravený vrtuľníkom do Popradu.

2006-09-16

V ranných hodinách v západnom masíve Gerlachovského štítu, v dolnej časti Gerlachovského žľabu spadla kamenná lavína. Padajúce skaly zasiahli 48 - ročného poľského horolezca, ktorý ťažkým zraneniam na mieste podľahol. O súčinnosť bola požiadaná LZZS. Na miesto nehody bol vysadený lekár, ktorý konštatoval smrť postihnutého. Keďže pre zhoršenie klimatických podmienok nebolo možné transportovať telo nebohého horolezca priamo s pomocou vrtuľníka, boli na miesto vyvezení štyria záchranári HZS, ktorí spustili telesné pozostatky z exponovaného terénu a transportovali na miesto, odkiaľ ich previezla posádka vrtuľníka LZZS do Popradu.Do dnešného dňa je to už štvrtý smrteľný úraz vo Vysokých Tatrách.

2006-09-15

HZS predpoludním požiadala LZZS o pomoc pre 19-ročného škótskeho turistu S.D., ktorý pri výstupe v žľabe v oblasti Zbojníckeho sedla si poranil pádom horné a dolné končatiny. Posádka vrtuľníka urobila v spolupráci s HZS technický výsadok a potom dopravila zraneného do nemocnice v Poprade.

2006-09-14

Rušný deň mala posádka vrtuľníka banskobystrického strediska LZZS - pilot Pavel Cerovský, lekárka MUDr. Iveta Križalkovičová a záchranár Imrich Andrássy. Zo Žiliny prevážala do Banskej Bystrice 65 ročného muža z Bytče, ktorý mal akútny infarkt myocardu. Druhého pacienta 41 ročného muža z Považskej Bystrice tiež s akútnym infarktom myocardu previezla do SÚSCH na bratislavských Kramároch. Podvečer prevážala z bojnickej nemocnice trojtýždňového chlapčeka do kardiocentra DFN na bratislavských Kramároch.

2006-09-14

Na turistickom chodníku medzi Malým Kozím plesom a vodopádom Skok v Mlynickej doline vo V. Tatrách spadol 36 ročný anglický turista Richard A.K. HZS požiadala LZZS o zásah. Posádka vrtuľníka – pilot Viliam Krivák, lekár Marek Rigda a záchranár Ján Horevaj po poskytnutí prvej pomoci previezla turistu s poranenou dolnou končatinou do popradskej nemocnice .

2006-09-13

Počas zostupu z Kriváňa vo V. Tatrách, neďaleko Krivánskeho žľabu, si zlomil predkolenie 48 ročný poľský turista E.J.C. Veľmi rýchlo mu pomohla posádka záchranného vrtuľníka LZZS - pilot Viliam Krivák, lekár MUDr. Henryk Zajac a záchranár Milan Penxa . Po nevyhnutnom ošetrení bol vyzdvihnutý na palubu a transportovaný do popradskej nemocnice.

2006-09-12

Posádka vrtuľníka bratislavského strediska LZZS letela na pomoc zraneným z dvoch osobných aut, ktoré sa zrazili na ceste medzi Sencom a Sládkovičovom. Dvaja pasažieri zrážku neprežili a na mieste zahynuli. Tretieho – vodiča auta sa nepodarilo zachrániť ani po resuscitácii lekárom LZZS. Ďalších troch ľahko zranených odviezli do nemocnice sanitky RZS.

2006-09-11

Záchranný systém IRS a dispečing vyzval bratislavskú posádku LZZS na zásah v lokalite medzi Plaveckým Mikulášom a Plaveckým Petrom. Do vrtuľníka bol naložený malý 4 ročný chlapec, ktorý mal ťažko poranený mozog a po oživovaní bol v komatóznom stave. Podľa vyjadrenia lekára boli na ňom viditeľné stopy po týraní. Posádka vrtuľníka ho previezla do Detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch.

2006-09-10

V podvečerných hodinách posádka vrtuľníka popradského strediska LZZS prevážala z Bardejova 54 ročného muža, ktorý sa v piatok otrávil hubami. S príznakmi na otravu navštívil lekára až v nedeľu. Pod dohľadom lekára MUDr. Jána Stankoviča bol prepravený do nemocnice na bratislavských Kramároch. Išlo o veľmi ťažkú, život ohrozujúcu otravu.