2006-07-28

Dnes popoludní sa rozbehla záchranná akcia v západnej stene Gerlachovského štítu vo Vysokých Tatrách. O pomoc volal poľský horolezec, ktorý uviazol v extrémnom teréne a nemohol pokračovať v horolezeckej túre. Na výzvu HZS letela mu na pomoc posádka vrtuľníka, ktorá vysadila do terénu dvoch záchranárov HZS, ktorí vykonali spust a prostredníctvom lanovej techniky turistu zaistili a transportovali do terénu, odkiaľ ho bolo možné v podvese vrtuľníka previesť do Starého Smokovca.

2006-07-25

Akcia Poľana 25.7.2006

Približne 30-35 ročný Kamil S., český turista z Brna, sa vybral na túru do oblasti vrchu Poľana vo Veporských vrchoch v okrese Detva. Popoludní, po prehliadke vodopádu Bystrô, ktorý steká po vulkanickej hornine, z výšky približne 50 metrov schádzal po rebríkoch v ľahkých športových topánkach do nižších polôh. Pravdepodobne ho prekvapila búrka, počas zostupu sa pošmykol a spadol z 20 – 30 metrovej výšky. Poranil si hlavu a krvácal. Bol vyčerpaný a podchladený. Na túre bol sám. Po búrke ho náhodou našla skupina turistov, ktorá oznámila nehodu záchranným službám. Keďže bol v extrémnom a veľmi ťažko dostupnom teréne, na miesto nehody letela posádka vrtuľníka LZZS ATE zo strediska Banská Bystrica. K turistovi sa s pomocou palubného žeriava na 35 metrov dlhom lane spustil lekár Slavomír Kállay, ktorý mu poskytol prvú pomoc. Posádka vrtuľníka českého turistu dopravila na traumatologické oddelenie nemocnice v Banskej Bystrici.

2006-07-24

Veľmi ťažký úraz utrpela dnes podvečer 37 ročná A.V zo Spišského Bystrého , okr. Poprad, na túre v Mengusovskej doline vo Vysokých Tatrách. Na turistickom chodníku na Chatu pod Rysmi na ťažšom úseku, keď zostupovala pomocou reťazí, sa pošmykla a po 30- 50 metrovom páde zostala bezvládne ležať na skalnom suťovisku .Na miesto nehody po výzve HZS letela posádka LZZS ATE v Popradu. Lekár Henryk Zajac ju ošetril a poskytol nevyhnutnú prvú pomoc. Veľmi dobre mu pri tom asistovali českí turisti, ktorí mu poskytli aj všetky potrebné informácie. Lekár im za túto službu ďakuje. Svojou pomocou prispeli k záchrane jej života. Turistka bola dopravená s veľmi ťažkými zraneniami do popradskej nemocnice.

2006-07-21

Popoludní okolo 15:00 hodiny, počas hrebeňovej túry na Prašivú v Nízkych Tatrách si podvrtla členok 20 ročná Belgičanka. Bola v ´trojčlennej skupine turistov. Na výzvu o pomoc pristal na hrebeni vrtuľník banskobystrického strediska LZZS. Lekár Slavomír Kállay ju ošetril a posádka ju dopravila do nemocnice v Banskej Bystrici.

2006-07-21

Popoludní si zlomila predkolenie a skolabovala 50 - ročná poľská turistka. Do Veľkej Studenej doliny vo Vysokých Tatrách na turistickom chodníku pod Sivými plesami, kde sa nehoda stala, letela na priamu výzvu na tiesňové číslo LZZS ATE 18155 posádka vrtuľníka - pilot Milan Hoholík a lekár Henryk Zajac. Keďže sa blížila prudká búrka s krupobitím bol na miesto nehody vysadený lekár. Po prechode búrkovej prehánky sa vrtuľník vrátil a dopravil turistku do popradskej nemocnice.

2006-07-21

HaZZ v Poprade predpoluním požiadal ATE o prieskumný let vrtuľníkom Mi8 nad Tatranskou Poliankou, kde na malej ploche začal horieť lesný porast. Podľa informácií zo ŠL TANAP-u požiar spozorovali ho dvaja zamestnanci. Oheň sa rozhorel v území približne 200 metrov od kosodreviny v ťažko dostupnom teréne. V lokalite nie je žiaden vodný zdroj. Napriek tomu sa ho podarilo lokalizovať ešte pred príchodom hasičov, ktorí ešte stále zalievajú tlejúce pne vodou. Požiarovisko je však už pod kontrolou.

2006-07-18

V Spišských Matiašovciach na Zamagurí spadol z hojdačky, na ktorej sa odtrhli popruhy, približne z dvojmetrovej výšky, 15 ročný chlapec. Po prvej pomoci, ktorú mu poskytla posádka Rýchlej zdravotnej pomoci EMS, a HaZZ zo Spišskej Starej Vsi priletela na miesto nehody posádka LZZS ATE z popradského strediska. Lekár MUDr. Marek Rigda ošetril chlapca a s podozrením na poranenie chrbtice bol dopravený na traumatologické oddelenie popradskej nemocnice.

2006-07-18

Lesný požiar pod Kráľovou hoľou.

<pre><code> Na výzvu Hasičského a záchranného zboru odštartovala na zásah večer o 19:15 hod. posádka vrtuľníka Mi8 – piloti Milan Hoholík, Andrej Kohút a operátor Milan Penxa. Po prílete nad požiarovisko a po obhliadke terénu na južnej strane Kráľovej hole nad obcou Šumiac, začala čerpať vodu do 2000 litrového vodného vaku vo vodnej nádrži v Pohorelej a potom neskôr s hasičského vodného bazéna vo Valkovni. Nad požiaroviskom,pod Vyšnými Rovienkami na Grúniku, počas deviatich letov vyliala z približne 18 tisíc litrov vody. Požiar bol vo výške približne 1600 metrov n.m. v ťažko dostupnom teréne. Horel lesný porast po ťažbe víchricou zničeného lesa na ploche približne 3 ha. Oheň sa šíril aj do zalesnenej časti. Horeli zvyšky dreva po ťažbe a lesná hrabanka. Skúsená posádka vrtuľníka Mi8 zasiahla s vysokou profesionalitou a pomohla hasičom a dobrovolníkom dostať oheň pod kontrolu. Posádka vrtuľníka sa vrátila na popradské letisko o 21:15 hod. </code></pre>

2006-07-17

Rodina pána Šebesta zo Spišskej Teplice v okrese Poprad sa dnes poďakovala posádke vrtuľníka LZZS ATE, pilotovi Jánovi Rušinovi, lekárovi MUDr. Radoslavovi Burianovi a záchranárovi Milanovi Penxovi za záchranu ich vnuka 10 ročného Jána Thomasa G., ktorý sa stratil v Račkovej doline a ktorého po dvojdňovom pátraní našli v Jamnickej doline.Vyslovila vďaku a uznanie celému pracovnému kolektívu LZZS ATE, ktorý 24 hodín denne je v pohotovosti a je pripravený bezmeškania pomôcť každému, kto pomoc potrebuje.

2006-07-15

Desaťročného chlapca Jána Thomasa G. z Prešova, ktorý sa stratil vo štvrtok popoludní v oblasti Ostredku v pohorí Západných Tatier, našli v sobotu ráno 15.7.2006 približne o 9.30 v Jamnickej doline. Chlapec bol v letnom tábore v Račkovej doline. Stratil sa v oblasti Ostredku v Západných Tatrách. Od skupiny sa vzdialil počas túry. Záchranári po ňom od štvrtka pátrali vo dne v noci. Do Jamnickej doliny, na výzvu HZS, letela na pomoc posádka vrtuľníka LZZS ATE. Chlapec bol v ťažko dostupnom teréne preto nemohol byť s pomocou žeriava dopravený na palubu. Do terénu bol vysadený lekár Radoslav Burián, ktorý po polhodinovom výstupe poskytol chlapcovi prvú pomoc a stabilizoval ho. Sťažoval sa na bolesti chrbta a panve, bol poudieraný a tvrdil, že ho poštípal had. Po ošetrení bol dopravený na palubu vrtuľníka. Do akcie sa potom zapojil aj vrtuľník LZZS zo strediska v Banskej Bystrici, pretože lekári usúdili, že malého pacienta je potrebné dopraviť na špeciálne pracovisko v nemocnici v Banskej Bystrici. Akcia sa skončila popoludní.