Pri páde lavíny vo Vysokých Tatrách zahynul horolezec

Na stredisko Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby v Poprade prišlo dnes dopoludnia hlásenie o spadnutej lavíne vo Veľkom Mlynárovom žľabe, v Bielovodskej doline, kde sa mali pohybovať dvaja horolezci. Posádka okamžite vzlietla zo svojej základne a vrtuľníkom smerovala do Starého Smokovca, kde sa na palubu k leteckému záchranárskemu tímu pridal aj psovod Horskej záchrannej služby s lavínovým psom. Obaja spolu s lekárom leteckých záchranárov boli z paluby vysadení priamo k jednému z horolezcov, ktorý bol čiastočne zasypaný. Žiaľ, strmým pádom utrpel zranenia, ktoré boli nezlučiteľné so životom a lekár mohol konštatovať už len úmrtie. Druhý horolezec nebol zasypaný, nachádzal sa však v náročnom exponovanom teréne. Vzhľadom na pretrvávajúce nepriaznivé letové podmienky ho nebolo možné dosiahnuť leteckou technikou. Keďže bol bez zranení, dokázal dole žľabom zliezť samostatne k skupine záchranárov, s ktorými pokračoval až do Lysej Poľany. Záchranársky vrtuľník sa následne so svojou posádkou vrátil späť na svoju základňu. Kolektív leteckých záchranárov vyjadruje hlbokú úprimnú sústrasť rodine a príbuzným kolegu zo spolupracujúcej záchranárskej zložky.

Zrážka dvoch áut v obci Karlová

Záchranársky vrtuľník zo Žiliny bol dnes dopoludnia privolaný k dopravnej nehode, ku ktorej došlo po zrážke dvoch osobných motorových vozidiel v obci Karlová (okres Martin). Pilot vrtuľníka pristál na ceste v blízkosti nehody. Posádka si na mieste prevzala do svojej starostlivosti 45-ročnú vodičku jedného z osobných áut. Utrpela zlomeninu dolnej končatiny v oblasti predkolenia a podozrenie na poranenie chrbtice. Po poskytnutí neodkladného zdravotného ošetrenia bola pacientka preložená na palubu vrtuľníka a letecky prevezená na úrazový príjem Univerzitnej nemocnice v Martine. Ostatní zranení ostali v starostlivosti pozemných záchranárov.

Letecký prevoz pacienta so strelným poranením hlavy

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba z Košíc bola dnes popoludní požiadaná o urgentný letecký prevoz pacienta z nemocnice v Spišskej Novej Vsi na vyššie špecializované zdravotnícke zariadenie. Išlo o 13-ročného chlapca so strelným poranením v oblasti čela. Pacient bol na umelej pľúcnej ventilácií v stabilizovanom stave letecky prevezený a odovzdaný do rúk lekárom detského oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.

V Malej Studenej doline pomáhal záchranársky vrtuľník dvom zraneným

Letecký záchranársky tím z Popradu smeroval dnes dopoludnia do Malej Studenej doliny, kde bol v oblasti pod Veľkým hangom hlásený pád skialpinistu. Lekára k zranenému posádka vysadila z paluby pomocou lanovej techniky. Muž poľskej národnosti vo veku približne 45 rokov si pádom tak nešťastne a vážne poranil hlavu, že po príchode lekára bol nájdený v bezvedomí. Lekár ho okamžite pripravil na evakuáciu z terénu. Počas medzipristátia mu doplnil neodkladnú zdravotnú starostlivosť a vzhľadom na zhoršujúci sa zdravotný stav musel lekár pacienta napojiť aj na umelú pľúcnu ventiláciu. V kritickom stave bol po pristátí pri popradskej nemocnici odovzdaný do rúk lekárom centrálneho príjmu. Krátko po návrate na svoju základňu prišlo ďalšie volanie o pomoc. V oblasti nad Téryho chatou si 39-ročný maďarský turista zranil dolnú končatinu v oblasti členka. V spolupráci s horským záchranárom bol zranený muž z terénu evakuovaný a prevezený do Starého Smokovca. Tam mu lekár leteckých záchranárov zranenie ošetril a zafixoval a následne bol s podozrením na zlomeninu členka vrtuľníkom prevezený do nemocnice v Poprade.

Vážna dopravná nehoda v okrese Čadca

Záchranársky vrtuľník zo Žiliny bol dnes popoludní privolaný k dopravnej nehode, ktorá sa stala na hlavnej ceste pred obcou Vysoká nad Kysucou (okres Čadca). Po zrážke nákladného auta s osobným sa na mieste nachádzalo niekoľko zranených osôb. Lekár bol na miesto dopravnej nehody z vrtuľníka vysadený pomocou palubného navijaka. Od pozemných záchranárov si do svojej starostlivosti prevzal 61-ročného vodiča osobného auta. Utrpel vážne poranenie hrudníka, ramena a suspektné poranenie hlavy. Bol už pri vedomí, na okolnosti nehody si však nepamätal. Po poskytnutí neodkladného zdravotného ošetrenia bol záchranármi prevezený na ihrisko, kde pristál záchranársky vrtuľník. Posádka mu doplnila ďalšiu potrebnú medikáciu a v stabilizovanom stave, pri vedomí bol letecky prevezený na úrazový príjem Fakultnej nemocnice v Žiline.

Dvoch zranených lyžiarov prevážal do nemocníc záchranársky vrtuľník

Posádka leteckých záchranárov zo Žiliny bola dnes krátko predpoludním privolaná do Sedla Medziholie (Malá Fatra), kde sa nachádzal zranený slovenský skialpinista. Pádom vo voľnom teréne si spôsobil zranenie oboch dolných končatín v oblasti členkov. Lekár leteckých záchranárov bol z paluby k zranenému vysadený z opretia vrtuľníka. Po ošetrení bol v spolupráci s členmi Horskej záchrannej služby prevezený k vrtuľníku, ktorý pristál neďaleko zraneného. 46-ročný pacient bol preložený na palubu a s podozrením na zlomeniny oboch členkov bol letecky prevezený do Dolnooravskej nemocnice s poliklinikou MUDr. L. Nádaši Jégého v Dolnom Kubíne. Neskôr popoludní boli leteckí záchranári opäť privolaní k lyžiarskemu úrazu. Po neodkladnom vzlete zo svojej základne smeroval záchranársky vrtuľník do lyžiarskeho strediska Veľká Rača. Nachádzala sa tam zranená, 38-ročná česká lyžiarka so zlomeninou predkolenia. Lekár bol do terénu vysadený pomocou palubného navijaka, na mieste jej zranenie ošetril, zafixoval a následne opäť pomocou lanovej techniky boli obaja z miesta evakuovaní. Počas medzipristátia ju záchranári preložili na palubu a letecky transportovali do Kysuckej nemocnice v Čadci.

Popradský vrtuľník dnes zachraňoval piatich pacientov

Záchranársky vrtuľník zo svojej základne v Poprade vzlietol v priebehu dnešného dňa na pomoc spolu 5 pacientom. V dopoludňajších hodinách bola posádka leteckých záchranárov najskôr privolaná k zranenému, 13-ročnému chlapcovi na Skalnaté pleso, ktorý po zrážke s ďalším lyžiarom utrpel poranenie hrudníka, chrbtice a hlavy, krátkodobo bol aj v bezvedomí. Po primárnom ošetrení lekárom leteckých záchranárov bol v evakuačnej sieti z miesta evakuovaný a v stabilizovanom stave letecky prevezený na centrálny príjem do popradskej nemocnice. Krátko potom bol hlásený ďalší lyžiarsky úraz v Bachledovej doline. Záchranársky vrtuľník pristál na tradičnom mieste pri vyhliadke, kde členovia Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru priviezli zranenú, 9-ročnú lyžiarku. Pádom na lyžiach utrpel zlomeninu pravého predkolenia. Po doplnení liečby a zafixovaní zranenia bolo dievčatko v sprievode matky letecky prevezené taktiež do popradskej nemocnice. Po návrate na základňu a doplnení paliva nasledoval sekundárny prevoz 47-ročného pacienta s vážnym úrazom hlavy z nemocnice v Poprade na vyššie špecializované zdravotnícke zariadenie do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Počas návratu na stredisko v Poprade dostala posádka na palubu ďalšie hlásenie o pomoc pri dvoch pádoch na zľadovatenom teréne vo Vysokých Tatrách. V Starom Smokovci sa k posádke leteckých záchranárov pridal aj jeden člen Horskej záchrannej služby. Záchranársky vrtuľník smeroval najskôr do Malej studenej doliny, kde bol horský záchranár z paluby vrtuľníka vysadený pomocou lanovej techniky. 51-ročná slovenská turistka pošmyknutím a následným, približne 200 metrovým pádom utrpela poranenie hrudníka, chrbtice a ďalšie povrchové odreniny po tele. Po evakuácií z terénu bola prevezená do Starého Smokovca, kde jej lekár leteckých záchranárov poskytol ďalšie neodkladné zdravotné ošetrenie. Medzitým vzlietol vrtuľník s ďalším členom HZS na pomoc 53-ročnej turistke zo Slovenska, ktorá v oblasti pod Skalnatým plesom tiež padala dole zľadovateným terénom niekoľko metrov. Horský záchranár po vysadení zistil, že turistka našťastie neutrpela žiadne vážne poranenia a preto bola ponechaná v starostlivosti pozemných záchranárov. Pilot vrtuľníka sa vrátil späť do Starého Smokovca, kde bola na palubu preložená pacientka, ktorá bola zatiaľ v starostlivosti lekára leteckých záchranárov. V stabilizovanom stave bola následne letecky prevezená na ďalšie vyšetrenie do nemocnice v Poprade.

Úraz lyžiara v Bachledovej doline

Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE zo základne v Poprade bola dnes popoludní privolaná na lyžiarske stredisko do Bachledovej doliny. 36-ročný lyžiar z Poľska po zrážke s ďalším lyžiarom utrpel ostrou hranou lyže ťažké rezné poranenie dolnej končatiny v oblasti stehna. Na mieste ho primárne ošetrili členovia Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru a previezli k vrtuľníku, ktorý pristál na svahu pri vyhliadke. Lekárka leteckých záchranárov mu doplnila ďalšie neodkladné zdravotné ošetrenie a následne bol pacient v stabilizovanom stave vrtuľníkom prevezený na centrálny príjem popradskej nemocnice.

Počas stavebných prác na moste v Ružinove sa vážne zranil robotník

Leteckí záchranári z Bratislavy boli dnes dopoludnia privolaní na pomoc do lokality Vlčie hrdlo (mestská časť Ružinov, okres Bratislava). Počas stavebných prác na moste diaľnice D4 zavalila masívna betónová platňa 39-ročného robotníka z Portugalska. Na miesto boli vyslané všetky záchranné zložky. Lekár si po pristátí prevzal pacienta od rýchlej lekárskej pomoci do svojej starostlivosti. Muž utrpel poranenie driekovej časti chrbtice, panvy, hrudníka a hornej končatiny. Po doplnení liečby bol v stabilizovanom stave, pri vedomí letecky transportovaný na centrálny príjem Univerzitnej nemocnice Bratislava – Ružinov.

Do Krakovej hole letel na pomoc záchranársky vrtuľník

Dnes dopoludnia letel záchranársky vrtuľník z Popradu do pohoria Nízkych Tatier, kde pomoc leteckých záchranárov potreboval 24-roční skialpinista. V oblasti Krakovej hole si pádom spôsobil vážny úraz dolnej končatiny. Posádka vysadila lekárku z paluby vrtuľníka pomocou lanovej techniky. Zranenie mu na mieste ošetrila a zafixovala. V transportnej sedačke bol pacient z miesta evakuovaný a s podozrením na zlomeninu predkolenia letecky prevezený na centrálny príjem nemocnice v Liptovskom Mikuláši.