Natierač spadol zo stĺpa vysokého napätia

Košická posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE zasahovala dnes popoludní pri obci Jovice (okres Rožňava). Pri natieraní stĺpa vysokého napätia spadol natierač z výšky približne 10 metrov. Muž utrpel poranenie chrbtice a dolnej končatiny. Na mieste zasahovala ambulancia Rýchlej lekárskej pomoci z Rožňavy, na pomoc privolali aj Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu ATE. Vrtuľník pristál blízko miesta nehody, jeho posádka zraneného ošetrila a naložila na palubu. 41-ročný muž bol prevezený na Kliniku úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice.

Muž spadol z približne 20-metrovej výšky na vrchu Zobor

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska Nitra zasahovala dnes večer na vrchu Zobor. Leteckí záchranári leteli na pomoc mužovi, ktorý spadol približne z 20-metrovej výšky. Zranený sa po páde nachádzal v ťažko dostupnom teréne, kde vrtuľníkom nebolo možné pristáť. Lekárku vysadil vrtuľník do terénu k pacientovi pomocou 25-metrového lana. Následne ho ošetrila a pripravila na transport vrtuľníkom. Po evakuácii z terénu bol 33-ročný muž s poraneniami viacerých častí tela prevezený do Fakultnej nemocnice Nitra.

Uvoľnená skala zasiahla turistu v Slovenskom raji

Stredisko Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE v Poprade prijalo dnes popoludní požiadavku na zásah v Slovenskom raji. V rokline Suchá Belá zasiahla uvoľnená skala poľského turistu. Počas zásahu spolupracovala posádka vrtuľníka s horskými záchranármi, ktorí zraneného v rokline lokalizovali. K 22-ročnému zranenému turistovi spustili na lane lekára Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby, ktorý pacientovi ošetril rameno a hrudník. Po ošetrení bol turista evakuovaný z terénu a prevezený do Nemocnice Poprad.

V Malej Fatre aj Západných Tatrách poranili uvoľnené skaly dvoch turistov

Stredisko Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE v Žiline prijalo dnes požiadavku na zásah v oblasti Šútovského vodopádu. Pri vodopáde sa uvoľnila skala a zasiahla 31-ročnú ženu do oblasti hlavy a krku. Žena bola v bezvedomí v ťažko dostupnom teréne, na pomoc jej letel privolaný vrtuľník s lekárom, ktorého k zranenej spustili na lane pomocou palubného navijaka. Pacientke lekár ošetril poranenie hlavy, zafixoval krčnú chrbticu a pripravil ju na transport vrtuľníkom. Pacientku aj lekára vytiahol z terénu vrtuľník pomocou lana. Počas medzipristátia bola žena naložená na palubu vrtuľníka a prevezená do Univerzitnej nemocnice Martin. V tom istom čase letel na pomoc turistovi zranenému uvoľnenou padajúcou skalou aj vrtuľník zo strediska Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE v Poprade. V Západných Tatrách pod Smutným sedlom zasiahla uvoľnená skala 25-ročného českého turistu. Pomocou techniky palubného navijaka bol k turistovi spustený lekár, ktorý ho lokálne ošetril a nabalil do horizontálnej siete. Po evakuácii z terénu bol pacient vrtuľníkom prevezený do nemocnice v Liptovskom Mikuláši. V poobedňajších hodinách zasahoval tiež vrtuľník zo strediska Trenčín. V spolupráci s ambulanciou Rýchlej lekárskej pomoci pomáhala posádka vrtuľníka 14-ročnému chlapcovi, ktorý utrpel poranenie motorovou pílou na lúke pri obci Horný Moštenec.

Dopravná nehoda pri obci Ňárad

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska Nitra zasahovala dnes predpoludním pri dopravnej nehode. Pred obcou Ňárad sa zrazili dve osobné autá, na mieste zasahovali pozemní aj leteckí záchranári. Posádka vrtuľníka ošetrila 54-ročnú ženu s viacnásobnými poraneniami tela. Pacientku následne naložili na palubu vrtuľníka a previezli do Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky.

Vrtuľník letel pre muža, ktorého uštipli tri osy

Posádka zo strediska Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE v Žiline letela dnes do Veľkej Fatry. Na turistickom chodníku do prírodnej rezervácie Jánošíkova kolkáreň potreboval pomoc leteckých záchranárov 72-ročný muž. Po uštipnutí osami dostal anafylaktický šok a bol v bezvedomí. Lekárku vysadili z vrtuľníka do terénu na lane, po podaní liečby a evakuácii z terénu bol pacient prevezený do Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok.

Počas výstupu na Huncovský štít sa zranila 49-ročná žena

Z Vysokých Tatier kontaktovali dnes dispečing Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE na čísle 18 155 dve slovenské turistky. Turistky vystupovali na Huncovský štít, pri preliezaní skalného žľabu jedna z nich spadla a poranila si hlavu. O súčinnosť na zásahu bola požiadaná Horská záchranná služba. Privolaný vrtuľník z Popradu spustil k zranenej turistke lekára aj záchranára na lane pomocou palubného navijaka. 49-ročná žena bola pri vedomí, lekár jej ošetril skalpačné poranenie hlavy a pripravil ju na transport vrtuľníkom. S druhou ženou, ktorá bola v šoku, ostal na mieste horský záchranár. Po evakuácii z terénu bola zranená žena prevezená do Nemocnice Poprad. Pre druhú turistku a horského záchranára sa vrtuľník z nemocnice vrátil do Vysokých Tatier a previezol ich na stredisko Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE v Poprade. Leteckí záchranári odporúčajú turistom vziať si prilbu aj na ľahšie horolezecké výstupy.

Horolezec prečkal noc v Malej Studenej doline

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE (VZZS ATE) zo strediska Poprad letela dnes predpoludním do Vysokých Tatier. V Malej Studenej doline čakal na pomoc vrtuľníka slovenský horolezec, ktorý včera uviazol v oblasti Téryho kuloáru a prečkal tam noc. Na palubu vrtuľníka vzala posádka v Starom Smokovci pracovníka Horskej záchrannej služby. Po lokalizácii horolezca v teréne spustili z kabíny vrtuľníka na miesto záchranára lanom pomocou palubného navijaka. Podchladeného a vyčerpaného horolezca uviazal do transportnej sedačky, v ktorej ho vrtuľník vytiahol lanom z terénu. Počas medzipristátia bol 64-ročný muž ošetrený lekárom VZZS ATE. Po naložení na palubu vrtuľníka bol pacient prevezený do Starého Smokovca, kde ho prevzala posádka Rýchlej zdravotnej pomoci.

Deň v stredisku VZZS ATE

Rozhovor s lekárom, pilotom a záchranárom Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE

Medzi Dunajskou Stredou a obcou Orechová Potôň skončilo v poli osobné auto

Zo strediska Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE v Bratislave vzlietol dnes popoludní vrtuľník na pomoc k dopravnej nehode. Nehoda sa stala na ceste medzi Dunajskou Stredou a obcou Orechová Potôň. Osobné auto tam zišlo z cesty a skončilo v poli. Vodiča z auta vyslobodili hasiči, primárne ošetrenie mu podala posádka ambulancie Rýchlej lekárskej pomoci. Po prílete vrtuľníka bol 46-ročný muž odovzdaný leteckým záchranárom. Vodič utrpel vážne poranenie hlavy a bol v bezvedomí. Posádka vrtuľníka pacientovi poskytla neodkladnú zdravotnú starostlivosť a pripravila ho na prevoz vrtuľníkom. Napojený na umelú pľúcnu ventiláciu bol naložený na palubu vrtuľníka a transportovaný do Univerzitnej nemocnie Bratislava na Kramáre.