Do motocyklistov vrazil nákladiak, zranená je 20-ročná žena z Lučenca

Banskobystrická posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE ukončila v neskorých večerných hodinách primárny zásah. Vo Fiľakove vrazilo nákladné auto do dvojice motocyklistov, pričom na mieste sa vážne zranila 20-ročná spolujazdkyňa z Lučenca. Pacientku ošetrila posádka RLP, od ktorej ju prevzali leteckí záchranári. Žena utrpela mozgovo-lebečné poranenie s poruchou vedomia a leteckí záchranári ju transportovali na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.

Polročné dieťa sa obarilo horúcou polievkou

Trenčianska posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE vykonala popoludní primárny transport, keď z Trenčína transportovali obarené dieťa. Polročný chlapec z Bratislavy stiahol na seba polievku a spôsobil si popáleniny II.stupňa na asi 20 percentách povrchu tela. Dieťa transportovali na Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Ružinove.

Muž spadol z lešenia z 5-metrovej výšky

Bratislavská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE letela do Šenkvíc. Muž z Rožňavy tam spadol z lešenia asi z 5-metrovej výšky. Na mieste ho primárne ošetrila posádka RLP, od ktorej pacienta s mozgovolebečným poranením, otvorenou zlomeninou ľavej ruky, zlomeninou oboch predlaktí, členku vľavo a tiež zlomeniny v oblasti ľavého kolenného kĺbu prevzali leteckí záchranári. Tí pokračovali v liečbe a dolámaného muža transportovali do UN v Bratislave na Kramároch.

Padajúci kameň zasiahol turistku pod Gerlachom

Popradská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE zasahovala vo Vysokých Tatrách. Pri výstupe na Gerlach zasiahol uvoľnený padajúci kameň 51-ročnú turistku z Dolného Kubína. Zranenia jej nedovoľovali pokračovať samostatne v zostupe a na miesto letel vrtuľník. V Batizovskom žľabe ošetril lekár VZZS zranenú, naložil ju do horizontálnej siete a pomocou navijaku evakuoval z terénu. Pacientku transportovali do popradskej nemocnice.

V Tatrách sa zranila 45-ročná horolezkyňa

Popradská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE letela popoludní do Vysokých Tatier. Pod Belasou vežou pri nástupe na horolezeckú túru spadla 45-ročná žena zo Žiliny. Keďže mala bolestivé poranenia viacerých častí tela a nebola schopná samostatne pokračovať, na pomoc jej leteli leteckí záchranári. Priamo na miesto nehody vysadili pomocou palubného navijaku lekára VZZS, ten zranenú ošetril a naložil do horizontálnej siete. V sieti pomocou navijaku pacientku evakuovali z terénu a v Poprade ju odovzdali posádke RZP.

V Ilanove spadol muž z 5-metrovej výšky

Banskobystrická posádka VZZS ATE letela do Ilanova. Počas zlaňovania tam padol z 5-metrovej výšky 25-ročný muž z Liptovského Mikuláša. V nedostupnom teréne musel zasahovať vrtuľník. Výsadok do terénu k pacientovi a takisto jeho evakuácia vo vákuovom saku bola možná len pomocou palubného navijaku. Muž utrpel poranenia dolnej časti chrbtice a ľavej dolnej končatiny. Vrtuľníkom ho transportovali do nemocnice v Liptovskom Mikuláši.

Leteckí záchranári zachraňovali 77-ročnú turistku

Popradská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR-TRANSPORT EUROPE zasahovala na Skalnatom plese vo Vysokých Tatrách. Počas túry došlo k poruche srdcového rytmu a následnému odpadnutiu 77-ročnej slovenskej turistky. Z opretia vrtuľníka vysadili lekára VZZS, ten pacientke podal liečbu a naložil ju do evakuačnej sedačky. Pomocou palubného navijaku ju evakuoval z terénu a počas medzipristátia ju naložili do vrtuľníka. Turistka skončila v popradskej nemocnici. Pri zásahu spolupracovala posádka so záchranármi Tatranskej horskej služby - Dobrovoľného zboru.

Pri páde z rebríka sa zranil 59-ročný muž

Banskobystrická posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE letela do oblasti vrchu Slatina. Z rebríka tam spadol 59-ročný muž zo Zvolena. Lekárka VZZS mu ošetrila vážne poranenie dolnej končatiny, naložili ho do vrtuľníka a transportovali do FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.

Zranený motocyklista na Slovakiaringu

Bratislavská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE zasahovala na Slovakiaringu. Na motocykli sa zranil 42-ročný Slovák žijúci v Rakúsku, ktorý bol v bezvedomí a utrpel aj poranenie hrudníka. Leteckí záchranári prevzali pacienta napojené na umelú pľúcnu ventiláciu od posádky RLP, pokračovali v liečbe a transportovali ho na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny UN v Bratislave - Ružinove.

Muž spadol na turistickom chodníku a kotúľal sa asi 80 metrov dolu svahom

Žilinská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE zasahovala v teréne. 59-ročný turista sa vybral z Chaty pod Grúňom smerom do Vrátnej doliny a na turistickom chodníku spadol a kotúľal sa asi 80 metrov dolu po svahu. Utrpel poranenia hlavy, otras mozgu, pravdepodobne aj zlomeninu zápästia a ľavého stehna. Na miesto nehody spustili lekára VZZS, ten zraneného ošetril, spolu so záchranármi HZS naložil do vákuového saku a opäť navijakom pacienta evakuoval z terénu. Zranený skončil na úrazovom príjme FNsP v Žiline.