Úraz v nedostupnom lesnom teréne

Košická posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE zasahovala v lesnom teréne pri obci Slanec. Pri práci s drevom sa vážne zranil 52-ročný muž zo Slanskej Huty. V nedostupnom teréne nemohla zasahovať pozemná záchranná služba, preto k pacientovi spustili lekára pomocou lana priamo z vrtuľníka. Muža so zlomeninou ľavej stehennej kosti ošetril a opäť pomocou technických prostriedkov evakuoval z terénu. Po naložení do vrtuľníka transportovali zraneného na Kliniku úrazovej chirurgie do Košíc.

Zavalený muž v oblasti Hrabušickej Píly

Podvečer bola nahlásená požiadavka na let do oblasti Hrabušickej Píly, kde bol zavalený človek. Na mieste posádka RLP zo SNV a popradská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR – TRANSPORT EUROPE zistili , že išlo o dopravnú nehodu, kde sa auto dostalo mimo cesty do potoka a zavalilo spolujazdca. Muž mal privalenú pravú polovicu tela. Na mieste bol navijakom vysadený lekár VZZS. Po vyslobodení a ošetrení muža s vážnymi zraneniami viacerých častí tela transportovali sanitkou do popradskej nemocnice.

Úraz slovenského skialpinistu v Zlomiskovej doline

Do tretice smerovala popradská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR – TRANSPORT EUROPE do Tatier. Vo Vysokých Tatrách v Zlomiskovej doline spadol na bok a vykĺbil si pritom rameno slovenský skialpinista. Bolestivé zranenie mu neumožňovalo pokračovať samostatne. Muža z Liptovského Hrádku dosiahla posádka VZZS z opretia vrtuľníka. Po ošetrení a podaní liečby ho transportovali vrtuľníkom do popradskej nemocnice.

Pod Jahňacím štítom sa zranil poľský skialpinista

Už počas zásahu v oblasti Východnej Slavkovskej veže bol nahlásená ďalšia požiadavka na let. Tento krát išlo o pád poľského skialpinistu v oblasti Jahňacieho štítu. Na miesto letel vrtuľník VZZS AIR – TRANSPORT EUROPE zo stanice v Poprade spolu so záchranárom HZS. Z opretia vrtuľníka bol dosiahnutý pacient s podvrtunutým kolenom. Po ošetrení s ním leteli leteckí záchranári na letisko, kde pacienta opäť odovzdali posádke RZP a leteli na ďalší zásah.

Českí horolezci uvoľnili snhovo-kamennú lavínu

Popradská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR – TRANSPORT EUROPE mala v nedeľu viac zásahov v horách. Z Východnej Slavkovskej veže bol hlásený výpadok horolezca, ktorý strhol snehovo- kamennú lavínu a presekli sa mu obe laná. V exponovanom teréne vysadili z vrtuľníka záchranára HZS, ten potreboval asistenciu ďalších záchranárov. 29-ročný český horolezec mal narazenú chrbticu a rameno. Pacienta spolu so záchranárom HZS evakuovali palubným navijakom z terénu. Jeho spolulezec spolu s ďalšími záchranármi HZS musel kvôli zhoršeným meteorologickým podmienkam pokračovať v zostupe. Pacienta leteckí záchranári odovzdali posádke RZP na letisku a leteli na ďalší zásah.

Medzi Kuchyňou a Rohožníkom zrazil motocyklista cyklistu

Bratislavská posádka VZZS AIR - TRANSPORT EUROPE letela k dopravnej nehode medzi Kuchyňou a Rohožníkom. Na hlavnej ceste vrazil motocyklista do cyklistu. Leteckí záchranári prevzali od posádky RZP pacienta - cyklistu, ktorý mal otras mozgu a ďalšie povrchové zranenia celého tela. Vrtuľníkom ho transportovali do Univerzitnej nemocnice v Bratislave na Kramároch.

Tragická dopravná nehoda v okrese Komárno

Nitrianska posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE letela k dopravnej nehode. Na križovatke medzi obcami Okoličná na Ostrove a Veľké Kosihy údajne motocyklista zo zadu vrazil do osobného auta. Na mieste zasahovali pozemné posádky RLP a RZP a tiež leteckí záchranári. Pacienta, 41 -ročného muža z Jaslovských Bohuníc, museli na mieste resuscitovať. Oživovacie postupy žiaľ neboli úspešné a muž viacerým vážnym zraneniam podľahol.

Pád neznámeho poľského turistu

V sobotu letela popradská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR – TRANSPORT EUROPE spolu so záchranárom HZS do Tichej doliny. Z vrchu Temniak bol nahlásený pád z poľskej strany smerom na slovenskú. Na mieste bol vysadený záchranár HZS, ktorý pátral po pacientovi, avšak zraneného turistu, ani tých, ktorí pád nahlásili, nenašiel.

Konár stromu vážne zranil muža v obci Pukanec

V obci Pukanec dnes zasahovala posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE z Nitry. Odpílený konár stromu tam privalil 35-ročného muža. Spôsobil mu vážne poranenia viacerých častí tela, najmä hrudníka. Leteckí záchranári muža ošetrili a v umelom spánku a na umelej pľúcnej ventilácii transportovali do Fakultnej nemocnice v Nitre.

Padajúci konár vážne zranil lesného robotníka

V lese nad obcou Horné Srnie zasahovala popoludní žilinská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR - TRANSPORT EUROPE. Pri pílení dreva tam padajúci konár zasiahol 49-ročného lesného robotníka. Na miesto nehody spustili z vrtuľníka pomocou palubného navijaku lekára VZZS. Ten ošetril zranenému vážne poranenia hlavy a pravej hornej končatiny. Následne ho naložili do vrtuľníka a letecky transportovali do Univerzitnej nemocnice v Martine na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny.